مقالات, مقالات مربوط به استخر و جکوزی

فیلتر شنی استخر چیست؟

فیلتر شنی استخر چیست

ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال پیش بیاید که فیلتر شنی استخر چیست ؟ طرز کار فیلتر شنی چگونه است ؟ چرا استخرها برای تصفیه به فیلتر نیاز دارند ؟ و … . در مقاله پیش رو قصد داربم تمام این سوالات را یک بار برای همیشه پاسخ دهیم . با گرم لوکس همراه باشید . اگر شما استخری تازه تاسیس داشته باشید یا بخواهید سیستم تصفیه استخر خود را تغییر دهید معمولا با سوالات زیر مواجه می شوید :

 • فیلتر شنی استخر چیست ؟
 • فیلتر شنی استخر چگونه کار می کند ؟
 • آیا فیلتر شنی بهتر از فیلتر کارتریج است ؟
 • هزینه فیلتر شنی چه قدر است ؟

اگر یک یا چند مورد از این سوالات ذهن شما را مشغول کرده است ، تا انتهای مقاله فیلتر شنی استخر چیست ؟ همراه ما باشید تا پاسخ سوالات خود را به دست آورید . ما در این مقاله سعی بر این داریم که فیلتر شنی استخر را به طور کامل توضیح دهیم تا شما عزیزان بررسی کنید که آیا این نوع فیلتر استخر برای شما مناسب است یا نه .

تمامی استخرهای خانگی و تجاری ، روباز و رو بسته ، پرتردد و کم تردد پس از گذشت مدت زمانی دچار آلودگی و کثیفی های فیزیکی می شوند . گرد و غبار ، شاخه و برگ درختان ، حشرات و آلودگی ای که از طریق شناگران وارد آب می شوند از جمله مواردی هستند که این آلودگی را سبب می شوند . برای از بین بردن این آلودگی ها یکی از رایج ترین ابزارهایی که مورد استفاده قرار می گیرد فیلتر شنی است . پس اگر می خواهید در استخرتان شنا کنید نیاز به فیلتر شنی دارید .

در ادامه مقاله فیلتر شنی استخر چیست به موارد زیر خواهیم پرداخت :

 1. فیلتر شنی استخر چیست ؟
 2. طرز کار فیلتر شنی استخر
 3. نکات نگهداری از فیلتر شنی استخر
 4. ساختار فیلتر شنی استخر
 5. قیمت فیلتر شنی استخر و جکوزی

مقاله پیشنهادی گرم لوکس

راه های نگهداری از آب استخر

فیلتر شنی استخر چیست؟

بهتر است بحث را با پاسخ سوال اصلی، یعنی این که فیلتر شنی استخر چیست ، شروع کنیم . همان گونه که پیش تر هم به آن اشاره ای شد، آب استخر ها پس از گذشت مدت زمانی، دچار کثیفی ها و آلودگی می شوند . به طور مثال در صورتی که استخر شما روباز باشد ، عوامل مختلفی مثل ریختن برگ درختان و گیاهان، شنا کردن افراد مختلف و آلودگی ها و چربی بدن آن ها، موجودات مختلف و… باعث می شوند که آب استخر کثیف شود و قابل شنا کردن نباشد .

در صورتی هم که استخر شما روباز نباشد، علاوه بر چربی و کثیفی های بدن شناگران، ممکن است با یکجا ماندن آب، قارچ ها و جلبک ها شروع به رشد در آن کنند.

به همین جهت چه برای استخر های روباز با استفاده خانگی یا تجاری و چه برای استخر های روبسته با استفاده خانگی یا تجاری، ‌دستگاهی لازم است که هر روز این آبی که با آلودگی های ذکر شده کثیف و آلوده می شود را تصفیه نموده و قابل استفاده و شنا کردن مجدد کند تا هم در صورتی که استخر خانگی دارید، استخر ظاهر خوب و تمیزی پیدا کند و قابل شنا باشد، و هم در صورتی که استخر تجاری دارید، افراد و مشتریان مجددا به استخر شما مراجعه کنند و قادر باشند که در آن شنا و آب تنی کنند.

فیلترهای شنی یک روش کارآمد و مقرون به صرفه برای تمیز کردن آب استخر محسوب می شود . در ادامه مقاله فیلتر شنی استخر چیست به طرز کار فیلتر شنی ، نحوه انتخاب فیلتر شنی مناسب و نکات نگهداری از آن خواهیم پرداخت .

کسب اطلاعات بیشتر: تفاوت فیلتر شنی فایبرگلاس و فیلتر شنی فلزی

فیلتر شنی استخر چیست

اگر بخواهیم تعریف ساده ای از فیتر شنی استخر چیست ارائه دهیم ، فیلتر شنی مخزنی از شن است که در مسیر سیستم تصفیه استخر و جکوزی قرار می گیرد و آب با عبور از این منبع و گذشتن از شن ها آلودگی های خود را ازدست می دهد و آبی شفاف و زلال از منبع خارج می شود .

جالب است بدانید که یونانیان باستان از همین روش برای تمیز کردن آب حمام های خود استفاده می کردند . اما اجازه ندهید این موضوع شما را به این فکر فرو ببرد که این تکنولوژی قدیمی است و کاربردی ندارد ! شاید هم در کتیبه ها یک مقاله راجع به فیلتر شنی استخر چیست نوشته باشند :)))

محبوبیت بالای فیلترهای شنی به این علت است که هم روشی بسیار موثر و کاربردی است و هم هزینه بسیار کم تری نسبت به سایر روش ها و فیلترهای تصفیه استخر و جکوزی دارد .

اکثر فیلترهای شنی از ماسه یا سیلیس کریستال برای داخل مخزن خود اسنفاده می کنند . البته ممکن است از شیشه و زئولیت نیز برای داخل مخزن فیلتر شنی استفاده شود . بدنه فیلتر شنی معمولا از فولاد ضد زنگ ، فایبرگلاس و پلاستیک ساخته می شوند . بدنه فیلتر شنی به گونه ای تولید می شود که مقاوت بالایی در برابر فشار سیستم فیلتراسیون استخر داشته باشد .

در ادامه مقاله فیلتر شنی استخر چیست به نحو.ه کار فیلترشنی خواهیم پرداخت با گرم لوکس همراه باشید .

طرز کار فیلتر شنی استخر

با توجه به این که فیلترهای شنی یکی از پر طرفدارترین فیلترهای تصفیه استخر و جکوزی محسوب می شوند ، در این قسمت از مقاله فیلتر شنی استخر چیست قصد داریم راجع به طرز کار فیلتر شنی استخر صحبت کنیم .

فیلتر شنی همان طور که از نام آن مشخص است ، از ذراتی مانند ماسه برای تصفیه فیزیکی آب استخر و جکوزی استفاده می کند . آب از یک محفظه پر از ماسه عبور می کند و ذرات ، زباله ها و سایر آلاینده ها را در خود به دام می اندازد . در واقع ذرات آلودگی با چسبیدن به لبه های تیز سیلیس جذب می شوند و این فرایند تا جایی ادامه پیدا می کند که سیستم اشباع شود و نیاز به بکواش داشته باشد .

در واقع مراحل تصفیه آب استخر و جکوزی توسط فیلتر شنی در سه مرحله زیر خلاصه می شود :

 1. آب استخر از طریق لوله ورودی به مخزن فیلترشنی وارد می شود .
 2. آب از شن یا سیلیس فیلتر عبور می کند و آلاینده های آن گرفته می شود .
 3. آب از طریق لوله خروجی پایین مخزن خارج می شود .

طرز کار فیلتر شنی استخر

متداول ترین نوع شن و ماسه فیلترشنی ، سیلیس است که از دانه های سخت و زاویه داری تشکیل شده است . سیلیس ها می توانند که ذراتی را تا اندازه 20 میکرون فیلتر کند .

فیلترهای شنی استخر و جکوزی دارای تنظیمات و کنترل کننده هایی هستند که عملکرد آن را کنترل و تنظیم می کند . مهم ترین آن ها عبارت اند از :

 • فشار سنج : میزان جریان یا فشار آب را هنگام ورود و خروج از مخزن فیلتر شنی اندازه گیری می کند .
 • شیر 6 حالته : به کمک شیر چندحاله فیلترهای شنی می توانید به آب اجازه دهید تا در مسیرهای مختلف برای تمیز کردن یا شست و شو معکوس حرکت کند .
 • تایمر : تعداد دفعات چرخش آب در فیلتر را کنترل می کند .

نکات مربوط به طرز کار فیلتر شنی استخر

با بررسی فشار سنج فیلتر شنی شما می توانید تشخیص دهید که آیا فیلتر شما به درستی کار می کند یا نه . فشار کاری فیلتر شنی باید بین 10 الی 25 PSI باشد . فشار فیلتر شنی به قدرت پمپ تصفیه استخر و تمیز بودن استخر بستگی دارد . اگر فشار فیلتر بالاتر از حد معمول باشد ، شما نیاز به بکواش فیلترشنی دارید .

اگر فشار سیستم زیر حد معمول باشد ( زیر 5 PSI ) ، آب با سرعت خیلی پایینی از فیلترشنی عبور می کند . در این حالت احتمال این که جایی قبل از فیلتر دچار گرفتگی و انسداد شده باشد وجود دارد . اطمینان حاصل کنید که هیچ برگ ، شاخه یا زباله ای در کفگیرها ، پوشش های تخلیه ، سبد پمپ و پروانه وجود نداشته باشد .

شما به شکل چشمی نیز می توانید نحوه کار کرد فیلتر شنی را کنترل کنید . آب خروجی از فیلتر باید شفاف باشد .

نکات نگهداری از فیلتر شنی استخر

بعد از این که متوجه شدیم فیلتر شنی استخر چیست و طرز کار ان چگونه است ، توبت به نحوه نگه داری از فیلتر شنی می رسد . نگهداری از فیلتر شنی استخر کار نسبتا ساده ای است و با چند کار عملی قابل انجام است .

مهم ترین بخش نگهداری از فیلتر شنی انجام منظم عملیات بک واش یا شست و شوی معکوس است . در عملیات بکواش آب جهت مخالف در فیلتر شنی حرکت می کند و تمامی کثیفی ها و آلودگی ها از فیلتر خارج می شود و به فاضلاب منتقل می شود .

فرآبند بکواش می تواند به شکل دستی یا اتوماتیک انجام شود . انجام منظم عملیات بکواش عمر مفید دستگاه را افزایش می دهد .

عملیات بکواش معمولا بین 10 الی 15 دقیقه انجام می شود و یک فرآبند کاری زمان بر محسوب نمی شود . پس از اتمام چرخه شست و شوی معکوس و بکواش ، سیلیس کاملا تمیز می شود و شما می توانید فیلتر کردن آب استخر را دوباره آغاز کنید .

مقاله پیشنهادی گرم لوکس

آموزش بک واش سیستم از طریق شیر فیلتر شنی

نگه داری از فیلتر شنی استخر و جکوزی

دوره های انجام عملیات بکواش مستقیما به میزان مصرف ما از استخر بستگی دارد . همچنین با توجه به میزان مصرف ما از استخر ، سیلیس فیلتر شنی را به طور میانگین هر 7 الی 10 سال باید تعویض کنیم . تنها نگهداری منظم از فیلتر شنی است که تضمین می کند آب استخر شما تمیز و شفاف باقی می ماند .

نکات مربوط به نگهداری از فیلتر شنی استخر

توجه داشته باشید که قبل از انجام عملیات بکواش ، پمپ تصفیه را خاموش کنید و سبد کفگیر را تمیز کنید .

شست و شوی مکرر دستگاه فیلتر شنی خود می تواند عملکرد فیلتر را در جذب ذرات ریز ضعیف کند . تنها زمانی عملیات بکواش را انجام دهید که دستگاه شما به آن نیاز داشته باشد .

توجه داشته باشید که کیفیت ماسه یا سیلیسی که انتخاب می کنید به نوعی از کیفیت خود فیلترشنی مهم تر است . زیرا عملیات جذب آلودگی ها از طریق آن انجام می شود .

اگر شن و ماسه های داخل فیلتر شنی حالت توده به خود گرفته است ، بهتر از شن هایتان در یک فیلتر جداگانه خیس کنید تا تمیز شوند .

ساختار فیلتر شنی استخر و جکوزی

در این قسمت از مقاله فیلتر شنی استخر چیست در نظر داریم در رابطه با ساختمان فیلتر شنی صحبت کنیم . اگر می خواهید دقیقا بدانید که فیلتر شنی چگونه آب را داخل خود حرکت می دهد و چگونه قسمت های مختلف فیلتر شنی وارد عمل می شوند ، به خواندن مقاله فیلتر شنی استخر چیست ادامه دهید .

آب استخر از قسمت بالای مخزن فیلتر شنی وارد می شود و فرآیند فیلتراسیون از همان جا آغاز می شود . آب می تواند از هر جهت وارد فیلتر شود ، اما در هر صورت باید آب از لایه های بالایی به سمت لایه های پایین سیلیس چکه کند .

هنگامی آب از بالا وارد مخزن فیلتر شنی می شود ، برای این که آب به شکل یکنواخت در بستر ماسه پخش شود از یک آب پخش کن داخل آن استفاده شده است .

قسمت های مختلف فیلتر شنی استخر

آب استخر پس از عبور از ماسه و شن ، به انتهای مخزن می رسد که به کمک نازل انتهای مخزن آب وارد لوله عمودی داخل مخزن می شود .

نکات مربوط به ساختار فیلتر شنی استخر و جکوزی

در طول فرآیند بکواش تمامی مراحل فوق به شکل بر عکس اتفاق می افتد . یعنی آب استخر از پایین مخزن وارد می شود و به سمت آب پخش کن بالای فیلتر شنی می رود .

فیلترهای شنی با توجه به این که مدل ها و برندهای مختلفی دارند ، از نظر قرار گرفتن اجزای آن ها ساختمان مختلفی دارند .

قیمت فیلتر شنی جه قدر است ؟

در این قسمت از مقاله فیلتر شنی استخر چیست قصد داریم در رابطه با هزینه های فیلتر شنی صحبت کنیم . فیلترهای شنی استخر با توجه به سایز ، برند و جنسی که دارند قیمت های بین 6 الی 80 میلیون را پوشش می دهند . شما عزیزان با وارد شدن به لینک زیر می توانید از انواع برندهای فیلتر شنی و قیمت های آن اطلاعات مورد نیازتان را به دست آورید :

انواع فیلتر شنی تصفیه استخر و جکوزی

برند ایمکس ، هایوارد ، اطلس پول و هایواتر فیلتر شنی استخر

توجه داشته باشید که فیلترهای شنی بدون سیلیس و شن هستند و شما نیاز دارید به طور جداگانه و با توجه حجم مورد نیاز فیلتر خریداری شود . معمولا از سیلیس های کریستالی برای شن داخل فیلتر شنی استفاده می شود که در کیسه های 20 و 25 کیلوگرمی قابل خریداری هستند . در این جا به پایان مقاله فیلتر شنی استخر چیست رسیدیم .

امیدوار هستیم که از مقاله فیلتر شنی استخر چیست راضی بوده باشید و اطالاعات مورد نظرتان را به دست آورده باشید .

بازگشت به لیست

3 دیدگاه در “فیلتر شنی استخر چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *