مقالات

نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی

نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی
فهرست مقاله

همان طور که شاید اطلاع داشته باشید ، اغلب فعالیت های کنترلی و نگه داری از استخر و جکوزی از طریق نحوه کار با شیر 6 حالته فیلترهای شنی تصفیه آب  استخر و جکوزی انجام می شود ( البته اگر از فیلتر شنی برای تصفیه آب استخر و جکوزی استفاده شود ) . با توجه به حجم بالای سوالات شما عزیزان در رابطه با نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی ، در مقاله پیش رو قصد داریم در رابطه با نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی صحبت کنیم و مورد بررسی قرار دهیم .

مقاله ای که باید قبل این مطلب مطالعه کنید :

طرز کار فیلتر شنی  استخر

نمونه شیر فیلتر شنی که در این مقاله برای بررسی نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی در نظر گرفتیم ، شیر 6 حالته فیلتر شنی هایوارد است و قصد داریم به شما نحوه کارکرد و روال اجرای عملیات اصلی فیلتر را نشان دهیم . با گرم لوکس همراه باشید . 

طریقه بک واش فیلتر شنی

نحوه بکواش فیلترشنی یکی از مهم ترین کارهایی هست که به کمک شیر فیلترشنی انجام می شود . با قرار دادن شیر فیلتر شنی در حالت بک واش می توانیم به راحتی این کارو انجام بدیم . فقط کافیست یکسری نکات ساده رو رعایت کنیم . در ادامه مقاله نکات کار با شیر ۶ حالته فیلتر شنی به تفکیک در هرحالت بررسی کردیم . 

نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی چگونه است و چه عملیاتی را می توان با آن انجام داد ؟

به طور کلی شش حالت شیر فیلترشنی به شرح زیر است :

FILTER / FILTERATION / FILTACION
BACKWASH
WASTE
WINTER
CLOSED
RECIRCULATE

عملیاتی که فیلترهای شنی تصفیه آب استخر و جکوزی از طریق نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی آن انجام می شود ، به سه حالت تصفیه ، بک واش و رینس تقسیم می شوند . این سه عملیات از اصلی ترین حالت های کار با فیلتر شنی در امر تصفیه آب استخر و جکوزی هستند . در ادامه مقاله علاوه بر بررسی این سه حالت ، سایر حالت های کاکرد شیر فیلتر شنی را بررسی خواهیم کرد .

نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی در حالت تصفیه فیلتر شنی ( FILTER / FILTERATION / FILTACION )

هنگامی که از نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی صحبت می کنیم ، منظور قرار دادن اهرم شیر فیلتر در حالت تصفیه می باشد . در این حالت شیر فیلتر شنی دستگاه را وارد سیستم تصفیه آب استخر و جکوزی می کند . به این شکل که آب از طریق اسکیمر و زهکش به طرف پمپ تصفیه استخری کشیده می شود و سپس از طریق لوله ها به طرف شیر منتقل می شود .

شیر فیلتر شنی آب را به داخل منبع فیلتر شنی می کند و آب با عبور از شن ها تمام ذرات ریز آن جذب می شود . سپس آب از طریق لوله های میانی فیلتر به لوله وسط آن منتقل می شود و با عبور از شیر دوباره به استخر و جکوزی بر می گردد .

نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی در حالت بک واش ( BACKWASH )

برای قرار دادن شیر بر روی حالت بک واش BACKWASH ابتدا پمپ تصفیه استخری را باید خاموش کنیم . به هیچ عنوان در هنگامی که پمپ روشن است ، دسته شیر شش حالته را حرکت ندهید ! برای اطلاع از نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی در حالت بک واش BACKWASH کافیست شیر را در حالت بک واش قرار داده و سپس پمپ را روشن کنید .

در عملیات بک واش BACKWASH مسیر تصفیه به شکل عکس انجام می شود . آب از لوله وسط فیلتر شنی وارد می شود و با بالا اومدن از شن ها و عبور از لوله خروجی بک واش تمامی آب ها کثیف و آلوده را به بیرون از فیلتر هدایت می کند . طول انجام عملیات بک واش BACKWASH یه مدت یک دقیقه می باشد و پس از آن دوباره پمپ را خاموش می کنیم .

نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی در حالت رینس ( RINSE )

پس از حالت بک واش BACKWASH دوباره پمپ را خاموش کرده و حالت فیلتر شنی را روی رینس RINSE قرار دهید . سپس پمپ را روشن کرده و پس از 30 ثانیه آن را خاموش کنید . نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی در حالت رینس RINSE به این شکل است که آب تمام مراحل تصفیه خود را در فیلتر طی می کند اما در آخر وارد لوله بک واش شده و از فیلتر خارج می شود و وارد محیط استخر و جکوزی نمی شود . در واقع حالت رینس RINSE برای خروج آب های کثیف و آلوده باقی مانده در عملیات بک واش BACKWASH سیستم می باشد .

نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی

نکاتی که باید در رابطه با نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی در حالت های فوق نظر داشته باشیم ؛

 1. برای آن که از زمان بک واش BACKWASH و رینس RINSE مطلع شویم ، باید فشارسنج موجود روی شیر را بررسی کنیم . فشار سبستم تصفیه به عواملی مانند سایز پمپ ، تعداد مجراهای آبی متصل به استخر و جکوزی و طول آن ها بستگی دارد . معمولا فشار اولیه را بین 15 تا 16 پوند تنظیم می کنند و هنگامی که فشار 7 الی 8 پوند از مقدار اولیه بیشتر شد ، عملیات بک واش را انجام می دهیم . یعنی زمانی که فشار فیلتر شنی به 23 الی 22  پوند رسید بی شک زمان بک واش استخر شماست .
 2. توجه داشته باشید که اهرم شیر شش حالته فیلتر شنی را باید در جهت عقربه های ساعت بچرخانیم . در صورتی از روی آیتمی به شکل تصادفی گذر کردیم ، یک دور کامل اهرم شیر را بچرخانید و مجددا آن را روی حالت مد نظرتان قرار دهید .
 3. پس از انجام عملیات بک واش BACKWASH و رینس RINSE ممکن است پس از روشن کردن سیستم تصفیه استخر و جکوزی هم چنان بالا باشد . در این حالت باید دوباره سیکل بک واش و رینس را انجام دهیم و این فرآیند را تا جایی ادامه می دهیم تا فشار سیستم تامین شود . پیشنهاد می شود چرخه BACKWASH به مدت یک دقیقه و RINSE به مدت 30 ثانیه انجام شود . این استاندارد این تضمین را به شما می دهد که آسیب و صدمه ای به فیلتر شنی شما وارد نمی کند . اگر این سیکل انجام شد و فشار سیستم همچنان بالا بود ، عملیات سیکل بک واش و رینس را دوباره انجام دهید .
 4. در شیرهای شش حالته فیلتر شنی محفظه ای شیشه ای در کنار خروجی بک واش BACKWASH وجود دارد که چشمی نامیده می شود . شما عزیزان می توانید در حین عملیات بک واش BACKWASH و رینس RINSE با چک کردن چشمی شیشه ای میزان کثیفی آب را بررسی کنید و عملیات را تا جایی ادامه دهید که آب عبوری از چشمی کاملا شفاف شود .
 5. نکته ی دیگری که باید در عملیات بک واش در نظر داشته باشیم ، زمان انجام آن است . انجام عملیات بک واش BACKWASH به شکل روزانه یا هفته ای چند بار بسیار زیاد می باشد . هم چنین انجام سیکل بک واش به شکل ماهانه مخصوصا در فصل های شنا بسیار کم است . به طور متوسط می توان گفت که عملیات بک واش یک استخر بین 7 الی 10 روز پس از استفاده باید چک شود و اگر نیاز به عملیات بک واش BACKWASH داشته باشد انجام دهیم . در غیر این صورت صبر می کنیم تا زمان بک واش فرا برسد .
 6. اگر قصد اضافه کردن مواد شیمیایی به استخر برای تصفیه شیمیایی آب استخر و جکوزی دارید ، مطمئن شوید که سیستم تمیز می باشد و فشار سیستم مطلوب است . بعد از اضافه کردن مواد شیمیایی تا 24 ساعت عملیات بک واش BACKWASH را انجام ندهید .
 7. در مواقعی که فشارشنج شیر 6 حالته خراب شده باشد و به هر دلیلی کار نکند ، می توان از فشار آب ورودی به استخر زمان بک واش BACKWASH را تخمین زد . اگر به جریان بر گشت آب به استخر ضعیف باشد ، نشان دهنده زمان بک واش BACKWASH سیستم است . اما اگر فشار آب برگشت استخر فشار خوبی داشته باشد و تمیز و شفاف باشد ، نشان دهنده ی عملکرد خوب سیستم می باشد و سیستم نیازی به بک واش ندارد .

نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی

نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی در موقعیت ویست ( WASTE )

نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی در حالت ویست WASTE به این ترتیب می باشد که پس از روشن شدن پمپ ، آب استخر به پمپ تصفیه و سپس یه شیر فیلتر شنی منتقل می شود . درحالت ویست WASTE شیر فیلتر شنی آب را مستقیم وارد لوله بک واش می کند و آب دیگر وارد فیلتر نمی شود . به این حالت از سیستم بای پس گفته می شود که در واقع فیلتر بای پس شده است . از حالت ویست WASTE شیر فیلتر شنی برای دلایل مختلفی استفاده می شود از جمله :

 1. در مواقعی که آب استخر به عنوان مثال در هنگام بارندگی در حال سر ریز شدن باشد ، می توان به راحتی از طریق حالت ویست WASTE به سرعت سطح آب استخر را پایین آوریم . توجه داشته باشید که فرآیند ویست WASTE با سرعت بالایی انجام می شود و پیشنهاد می شود در حین فرآیند در کنار فیلتر شنی بمانید و هنگامی که آب به سطح مناسب رسید ، سیستم را خاموش کنید و روی حالت فیلتر قرار دهید .
 2. مواقعی وجود دارد که آب استخر و جکوزی به عنوان مثال به دلیل عدم استفاده از آن ها در طولانی مدت ، بسیار کثیف شده است . به گونه ای که شاید کار معقولی نباشد که بخواهیم بالای 20 یا 30 بار عملیات بک واش BACKWASH را انجام دهیم . در این حالت ترجیح می دهیم به طور کلی آب استخر را تخلیه کنیم . حالت ویست WASTE شیر فیلتر شنی این امکان را به ما می دهد که در سریع ترین زمان ممکن آب استخر را تخلیه کنیم .

نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی در موقعیت وینتر ( WINTER )

در مواقعی که برای مدتی نمی خواهیم از استخر و جکوزی استفاده کنیم ( به عنوان مثال در زمستان ) ، از حالت وینتر WINTER شیر شش حالته فیلتر شنی استفاده می کنیم . نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی در حالت وینتر WINTER کار خاصی انجام نمی دهد و آب تجهیزات را برای فصل زمستان خشک می کند . در هنگامی که روی استخر را پوشانده اید و شیر را روی حالت وینتر WINTER قرار داده اید ، به هیچ عنوان پمپ تصفیه را روشن نکنید .

در غیر این صورت صدمه بسیار جدی ای به شیر فیلتر شنی وارد می شود . از همین توضیحات مشخص می شود که اگر ما در تمام طول سال از استخر و جکوزی استفاده کنیم ، عملا نیازی به استفاده از این حالت از شیر فیلتر شنی نخواهیم داشت . استفاده از حالت وینتر WINTER شیر فیلتر شنی در استخرهایی کاربرد دارد که گاهی در طول سال استخر و جکوزی را تعطیل می کنند .

نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی موقعیت کلوزد ( CLOSED )

در موقعیت کلوزد ( CLOSED ) همان طور که ار نام آن مشخص است ، نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی در این حالت تمامی ورودی ها و خروجی ها به فیلتر شنی را می بندد و معمولا در مواقعی که قصد سرویس کردن سیستم را داشته باشیم روی حالت کلوزد CLOSED قرار می دهیم . این کار سبب می شود که هنگام کار سرویس خیس نشویم . از این حالت خیلی کم استفاده می شود و توجه داشته باشید که به هیچ عنوان پمپ تصفیه را روشن نکنید .

نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی موقعیت ری سیرکولیت ( RECIRCULATE )

حالت ری سیرکولیت RECIRCULATE آخرین حالتی است که در شیر شش حالته فیلتر شنی بررسی خواهیم کرد . هنگامی اهرم شیر فیلتر شنی را روی حالت RECIRCULATE قرار می دهیم ، آب از استخر به پمپ و سپس به شیر منتقل می شود و بعد از آن جا بدون آن که وارد مخزن فیلتر شود ، مستقیما به استخر بر می گردد . در مناطق سردسیر هنگامی که تجهیزات را برای جلوگیری از یخ زدگی خشک می کنند ، شیر را در این حالت قرار می دهیم تا جریان آب استخر بر قرار باشد و مدار گردش دچار یخ زدگی نشود .

در مواقعی که قصد اضافه کردن مواد شیمیایی را به آب استخر و جکوزی را داشته باشیم ، گاهی باید فیلتر شنی را از مدار خارج کنیم تا مشکلی برای بدنه و شن فیلتر به وجود نیاید . در این حالت می توانیم به راحتی از حالت ری سیرکولیت RECIRCULATE شیر فیلتر شنی استفاده کنیم .

در مقاله ای که با هم مطالعه کردیم ، به بررسی نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی پرداختیم و توضیحاتی را در رابطه با هر حالت و کاربرد آن خدمت شما عزیزان ارائه دادیم . اگر پس از خواندن مقاله ابهام یا سوالی در رابطه با نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی برای شما وجود دارد ، می توانید با کارشناسان ما در گرم لوکس تماس حاصل فرمایید و ابهامات خود را بر طرف کنید . پیشنهاد می شود به سایر مقالات ما را نیز در گرم لوکس را نیز مطالعه فرمایید در رابطه با انواع تجهیزات استخر و جکوزی اطلاعات مورد نیازتان به دست آورید .

مقالات مرتبط با نگهداری از استخر و جکوزی که پیشنهاد می شود مطالعه فرمایید :
بازگشت به لیست

3 دیدگاه در “نحوه کار با شیر 6 حالته فیلتر شنی

 1. حسن گفت:

  توضیحات جامع و کاملی بود . و تقریبا” به تمام سوالات و ابهامات بنده ، پاسخ داده شد.
  فقط یک نکته در مورد حالت closed عرض کنم که از این حالت برای تخلیه کامل آب استخر نیز میتوان استفاده کرد و با قرار دادن یک شیر فلکه تخلیه و بستن بقیه شیر فلکه ها ، آب استخر را از مسیر دیگری غیر از لوله های تخلیه بک واش و حالت waste ، تخلیه کرد

  1. zahra kouroshi گفت:

   با سلام ، کاملا نکته ای که فرمودید قابل اجرایی و کاربردیه .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *