مقالات, مقالات پمپ و آبرسانی

6 علت رایج خرابی پمپ

خرابی پمپ

خرابی پمپ

خرابی پمپ می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد . خوابیدن خط تولید یک کارخانه یا بدون آب ماندن یک ساختمان چهل واحده از جمله مشکلاتی هستند ممکن است به علت خرابی پمپ به وجود آیند . حال در نظر داشته باشید که تعمیرات جند روزی ادامه داشته باشد . عملا با یک فاجعه مواجه هستیم ! برای جلوگیری از وقوع فاجعه معمولا از قبل علل خرابی پمپ بررسی می شوند و با چک کردن دوره ای پمپ ، شرایط پمپ را ارزیابی می کنند و بدین ترتیب از طریق نگهداری و تعمیرات پمپ از خرابی آن جلوگیری می کنند .

شما عزیزان با خواندن مقاله شش علت رایج خرابی پمپ می توانید علائمی که نشان دهنده خرابی پمپ هستند را شناسایی کنید و با بر طرف کردن آن ها از خرابی پمپ جلوگیری کنید .

6 علت رایج خرابی پمپ

  1. نشتی سیل مکانیکی پمپ یا آسیب دیدن آن
  2. خرابی یا از بین رفتن بلبرینگ پمپ
  3. خرابی یا از بین رفتن پروانه پمپ
  4. آلودگی و کثیف شدن پمپ
  5. روغن کاری نامناسب پمپ
  6. خطاهای انسانی

در ادامه مقاله 6 علت رایج خرابی پمپ به توضیحاتی بیشتری در رابطه با هر یک از موارد فوق خواهیم پرداخت .

نشتی سیل مکانیکی پمپ یا آسیب دیدن آن

اگر پمپ دارای حباب باشد یا  روغن کاری پمپ به درستی انجام نشود ، به سرعت سیل یا آب بندی پمپ را خشک می کند . طبیعتا درزهای خشک شده تمایل بیشتری به ترک خوردن و نشتی دارند برای جلوگیری از نشتی سیل مکانیکی پمپ و خرابی آن دو نکته زیر را رعایت کنید :

  1. قبل از راه اندازی پمپ ، یک محافظ سیال در اطراف آب بند پمپ نصب کنید .
  2. دقت کنید که نوع سیالی که قرار است بر روی آن پمپاژ انجام شود ، با نوع مهر و موم پمپ هم خوانی داشته باشد .

خرابی پمپ - فرسودگی سیل مکانیکی

خرابی یا از بین رفتن بلبرینگ پمپ

خرابی بلبرینگ و یاتاقان پمپ کاملا قابل مشاهده و مشخص است و امکان ندارد متوجه آن نشوید . لرزش بیش از حد پمپ ، صدای غیر عادی پمپ و گرم شدن بیش از حد پمپ همگی نشانه های خرابی یاتاقان پمپ هستند . اجازه ندید که پمپ شما ققل شود بعد به بررسی یاتاقان ها بپردازید . اصلاح و پیشگیری از خرابی یاتاقان ها معمولا با یک روغن کاری ساده قابل انجام است . توجه داشته باشید که روان کننده را با ناخالصی های دیگر مخلوط نکنید و هم چنین بیش از حد هم روغن نریزید .

مقاله مرتبط : علت صدای پمپ

خرابی یا از بین رفتن پروانه پمپ

خرابی و فرسایش پمپ از رایج ترین علل خرابی پمپ محسوب می شود . فرسایش پروانه پمپ معمولا به علت عدم نگهداری درست از پمپ و سایش و اصطحکاک بین سیال و پروانه اتفاق می افتد . مخصوصا اگر با مشکل کاویتاسیون ( وجود هوا در سیال ) مواجه باشیم ، فرسایش پروانه پمپ با سرعت بیشتری اتفاق می افتد و می تواند موجب شکستن آن شود . برای جلوگیری از خرابی پروانه پمپ راهی جز چک کردن وضعیت آن به شکل دوره ای وجود ندارد .

مقاله مرتبط : کاویتاسیون چیست ؟

آلودگی و کثیف شدن پمپ

تجمع آلودگی های ریز در پمپ اجتناب ناپذیر است و ناشی از سایش هر ماده ای است که در مسیر حرکت سیال وجود دارد . معمولا این تجمع های آلودگی در ورودی و خروجی پمپ ها اتفاق می افتد . تمیز کردن منظم این نقاط در حلوگیری از خرابی پمپ ضروری است . تجمع آلودگی ها علاوه بر خرابی پمپ می تواند عملکرد آن را نیز دچار مشکل کند .

روغن کاری نامناسب پمپ

روانکاری و روغن کاری پمپ علاوه بر حفظ آب بندی پمپ ، مانند ستون فقرات عملکرد سالم پمپ عمل می کند . توجه داشته باشید که از ترکیب خوبی از روان کننده و ویسکوزیته برای روان کاری استفاده می کنید و از برنامه های منظم روان کاری مانند OEM استفاده کنید . در صورت عدم روغن کاری درست و به موقع پمپ ،دمای زیاد پمپ ، لرزش بیش از حد و سر و صدای زیاد پمپ را خواهیم داشت .

خرابی پمپ - آلودگی و کثیف شدن پمپ

خطاهای انسانی

خظاهای فنی اپراتورهای تعمیر و نگهداری پمپ معمولا موجب خرابی پمپ می شود . برای جلوگیری از این اتفاق باید از یک برنامه منظم سرویس استفاده کنیم تا خطاهای انسانی را به حداقل برسانیم . البته رویه های عملیاتی استانداری ( SOP ) وجود دارد که می توانید از آن ها نیز کمک بگیرید . توجه داشته باشید که پمپ بررسی های لازم را برای داشتن استانداردهای حیاتی مد نظر شما گذرانده باشد . اگر بررسی علت خرابی پمپ ، خطای اپراتور را نشان دهد ، نیاز است رویه عملیاتی نگه داری و تعمیرات خود را بازبینی کنید و در صورت نیاز آن را اصلاح کنید .

پمپ : عضو حیاتی تجهیزات

پمپ ها تجهیزاتی حیاتی در محیط های مثل کارخانه ها هستند که ممکن است خرابی پمپ مشکلات جدی به وجود آورد . برای جلوگیری از خرابی پمپ نیاز است از یک برنامه منظم نگهداری و تعمیرات دائمی استفاده کنیم . علائم خرابی پمپ را جدی بگیرید و با رفع آن ها از مشکلات احتمالی پمپ و تجهیزات وابسطه به آن جلوگیری کنید .

مقاله پیشنهادی : علل فشار کم آب ساختمان

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *