مقالات

0 تا 100 نقشه موتورخانه استخر خانگی

0 تا 100 نقشه موتورخانه استخر خانگی

0 تا 100 نقشه موتورخانه استخر خانگی

با پیش رفت تکنولوژی ، تغییرات جدیدی به ساخت و ساز استخر ها اضافه شده است . برای بهینه سازی بخش های گوناگون استخر به یک سیستم تأسیساتی منظم نیاز است . استفاده از یک نقشه مهندسی شده کمک میکند تا بتوانید بر مرحله اجرا نظارت کافی لحاظ شود .

موتورخانه عنصر کلیدی استخر شناست . به همین دلیل برای انتخاب موتورخانه مناسب با استخر شما لازم است که مطالعه لازم را داشته باشد . انتخاب ها متنوع است ، موتورخانه های قدیمی که سازه ی سنتی و همیشگی است و برای استخر های به روز هم مورد استفاده می توان قرار داد . انتخاب دیگر موتور کابین جمع و جود است که اقتصادی تر از نمونه قدیمی ست ، اما در هر مترمکعب محدودی سرویس دهی دارد .

موتورخانه استخر یک فضای مجزا است که درآن تجهیزات مربوط به تصفیه ،گرمایش ، پمپ و ضدعفونی اب قرار دارند . نقشه موتورخانه استخر خانگی ، از نحوه چیدمان تجهیزات استخر در موتورخانه ،نقشه تصفیه خانه استخر و لوله کشی های استخر ، تشکیل شده است . موتورخانه به طوری باید طراحی شود که کارایی و ایمنی تجهیزات تضمین شود و همچنین سهولت در سرویس و تعمیر را فراهم کند .

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طراحی موتورخانه استخر های سنتی و مدرن به سایت گرم لوکس مراجعه بفرمایید .

طراحی نقشه موتور خانه استخر

نقشه موتورخانه استخر و جکوزی چه اجزایی دارد ؟

چگونگی قرار گرفتن تجهیزات در موتورخانه به سرپوشیده یا روباز بودن استخر بستگی دارد . در واقع می توان گف ، طراحی استخر عمومی به دلیل متفاوت بودن ابعاد آن با استخر خانگی تفاوت هایی دارد .

در حالت کلی موتورخانه استخر و جکوزی دارای تجهیزات اصلی و اساسی هستند که در انواع استخر و جکوزی یکسان اند :

 1. شیرآلات و اتصالات
 2. مشعل موتورخانه
 3. پمپ موتورخانه
 4. دیگ بخار
 5. فیلتر تصفیه
 6. دیگ آبگرم
 7. مبدل های حرارتی
 8. منبع انبساط
 9. مبدل کویل دار
 10. سختی گیر آب
 11. موگیر موتورخانه
 12. کلر زن استخر

همانطور که ملاحظه کردید وظیفه موتورخانه استخر، فقط تنظیم دمای استخر و جکوزی است ؛ اما این مجموعه که یکی از مهم‌ترین تجهیزات استخر محسوب می‌شود ، 3 بخش اصلی دارد :

محل قرار گیری موتور خانه استخر خانگی

بهترین محل قرارگیری موتورخانه استخر ، جایی نزدیک به استخر ، و در عمقی برابر با عمق خود استخر می باشد ؛ زیرا هر چه فاصله موتورخانه و استخر زیاد شود ، باعث افزایش طول لوله کشی خواهد شد ؛ که در نهایت موجب افت فشار و اتلاف انرژی میشود . اگر هنگام احداث موتور خانه استخر عمق کمتری از عمق استخر برای آن قائل شوید دچار مشکلاتی از قبیل عدم تخلیه ی کامل استخر و عدم هواگیری درست پمپ ها می شوید . هنگام طراحی استخر باید به این نکته توجه کنید که موتورخانه قرار است انرژی کدام قسمت ها را تهیه کند . در استخر های عمومی  قسمت های مختلفی مانند رختکن ، سونای بخار و خشک و حوضچه آب سرد و … را در نظر بگیرید ، این قسمت ها به نحوی باهم در ارتباط اند که ایجاد هماهنگی و یکپارچگی بین این اجزا ، بر عهده موتورخانه استخر است .

موتورخانه استخر چطور کار می کند ؟

پمپ ها مهم ترین اجزای موتورخانه استخر به شمار می رود که  برای پمپاژ آب استخر به سیستم فیلتراسیون و برگشت آب به استخر استفاده می شود . پمپ ها باید بر اساس حجم و اندازه استخر، مصرف برق و همچنین صدا و کیفیت ساخت انتخاب شوند . بعد از پمپاژ شدن آب توسط پمپ به فیلتر روانه می شود . وقتی می‌خواهید موتورخانه را راه‌اندازی کنید ، حتما باید به تهیه فیلتر نیز فکر کنید . فیلترها مدل‌های مختلف کارتریجی ، شنی و دیاتومه ای دارند . این وسیله‌ها می‌توانند به میزان زیادی آلودگی‌ها و ذرات معلق را از آب جدا کنند تا آب تمیز و شفاف باشد . باید بدانید که در موتورخانه استخر خانگی وجود فیلتر بسیار ضروری است ، وگرنه آب استخر به‌راحتی کثیف و آلوده می‌شود . در ادامه آب تصفیه شده وارد گرمکن می شود . خود دستگاه گرمکن متشکل از مبدل حرارتی ، مشعل گازی و پمپ های حرارتی و دیگ آب گرم است . پکیج‌های گرمایشی با کمک مبدل‌های حرارتی خود می‌توانند راندمان بالایی داشته باشند و حجم زیادی از آب را گرم کنند . این مبدل ها وظیفه انتقال گرما به سیالات را بر عهده دارند که با کارایی بالا می‌توانند در استخر خانگی شما به کار روند .

نحوه عملکرد موتورخانه استخر خانگی

 

نکات طراحی موتور خانه استخر خانگی

 1. ابعاد موتورخانه به ابعاد استخر شما بستگی دارد . شما می‌توانید حدود 20 % فضای استخر را برای موتورخانه در نظر بگیرید . برای استخرهای چهارفصل این مساحت بهتر است حدود 30 % باشد .
 2. ارتفاع موتورخانه استخر باید حداقل 220 سانتی‌متر باشد تا همه تجهیزات بتوانند به‌ راحتی در آن قرار بگیرند . همچنین با توجه به نوع تجهیزات ، باید فضای کافی برای نصب آن‌ها وجود داشته باشد .
 3. تجهیزات موتورخانه استخر خانگی بهتر است حدود نیم متر از پایین‌ترین نقطه استخر پایین‌تر نصب شوند .
 4. سایز لوله‌های سیستم لوله‌کشی استخر به نوع استخر و اندازه آن بستگی دارد و باید با کمک کارشناس ابعاد مناسب برای لوله‌ها مشخص شود .

نکات ایمنی موتورخانه استخر خانگی

نکات ایمنی موتور خانه استخر خانگی

 • بعد از راه‌اندازی استخر باید به‌طور روتین از تجهیزات موتورخانه بازدید شود تا این تجهیزات عیب‌یابی شوند و در مواقع مورد نیاز سرویس ، تعمیر یا تعویض آن‌ها انجام شود .
 • رعایت استانداردها در موتورخانه استخر خانگی بسیار اهمیت دارد و برای ایمنی محیط موتورخانه و استخر مهم است .
 • تجهیزاتی که در موتورخانه تعبیه می شوند ، معمولا با سروصدای زیادی کار می کنند که موجب آزار و اذیت می شود . بهتر است عایق بندی انجام شود .
 • بدترین حالت ، ساخت موتورخانه استخر روی زمین یا انتخاب مکانی بالاتر از سطح استخر می باشد ؛ زیرا در این روش، همواره گرفتار عدم کارکرد درست پمپ ها و سر و صدا خواهید بود .
 • مناسب ترین محل برای قرارگیری موتورخانه استخر خانگی ، انتخاب سطحی پایین تر از سطح استخر ، با رعایت نکات ایمنی می باشد . ساخت موتورخانه استخر خانگی در این مکان از برگشت آب در مواقعی که برق رفته ، جلوگیری می کند .
 • درون موتورخانه باید عاری از هرگونه وسیله آتش زا باشد . از نگهداری هرگونه ماده شیمیایی درون موتورخانه جلوگیری نمایید و از این فضا به عنوان انبار استفاده نکنید .
 • سیستم هایی مانند: ردیاب های گاز کلر ، ردیاب های آتش سوزی و دود ، باید در فضای موتورخانه تعبیه شوند . نوع برنامه ریزی و سلامت این سیستم ها بر روی سلامت تمام ساختمان و حفظ جان شناگران اثرگذار می باشد .

سخن آخر 

ما در مجموعه گرم لوکس ، با تخصص و دانش ، طیف گسترده ای از خدمات را ارائه می دهیم . خدمات ما شامل ارائه تجهیزات جهت تمیز کردن و نگه داری استخر شما و هم چنین ارتقای آن و برآوردن انتظارات شماست . ما با بهترین نمایندگان و تأمین کنندگان در حوزه استخر در کشور همکاری می نماییم و قادر به تأمین بهترین کیفیت و ضمانت بر روی محصولات و خدمات هستیم .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *