مقالات

چطور خزه های استخر را از بین ببریم ؟

چطور خزه های استخر را از بین ببریم

چطور خزه های استخر را از بین ببریم ؟

رشد خزه یکی از نشانه های بارزی هست که مشخص می کند مشکلی در نحوه و اصول نگهداری از استخر شما وجود دارد . نگهداری مناسب و منظم از استخر و جکوزی باعث می شود تا آب شفاف باقی بماند و از رشد خزه ها هم جلوگیری شود . برای دانستن این که چطور خزه های استخر را از بین ببریم شناخت انواع آن ها لازم است . به طور کلی دو گروه اصلی خزه داریم :

 1. خزه های شناور شامل انواع سبز و خردلی : معمولا در سراسر آب یافت می شوند . نوع خردلی بیشتر به شکل چسبیده به دیواره ها دیده می شود و به راحتی با برس استخر کنده می شود . خزه سبز نیز به آب سایه سبز رنگی می دهد .
 2. خزه سیاه : این اسمی است که به خزه های سبز-آبی که روی سطوح رشد می کنند داده می شود . خزه های سیاه در بعضی نقاط مانند دیواره ها ، گوشه های استخر و کنار نرده ها تجمع پیدا می کنند و نشانه ضعف گردش آب در استخر و استریل نامناسب هستند .

انواع خزه استخر

با برقراری جریان مناسب در گردش آب استخر و هم چنین استفاده از اسید در روتین نگهداری از استخر و جکوزی می توان از رشد هر دو نوع این خزه ها جلوگیری کرد . به صرفه تر هست که از شیوع رشد خزه پیشگیری کنیم چون در عملیات از بین بردن خزه،  اسید بسیار بیشتری مصرف می شود تا پیشگیری از رشد آن ها .

در گذشته از کلر و برم برای جلوگیری از رشد خزه ها استفاده می شد . کلر و برم خیلی زودتر از چیزی که انتظار داریم اثرشان از بین می رود . دلیل آن می تواند باران یا وجود مواد اضافی بیش از حد در آب یا حتی پیش آمدن مشکلی در روال و سیستم استریل کردن و تصفیه استخر باشد . استفاده از اسید خزه به شکل روتین ما را از نامساعد بودن زمینه رشد خزه ها مطمئن می کند .

تعادل نامناسب شیمیایی آب ممکن اثر مواد استریل کننده را کم کند . اگر موقع استریل کردن استخر تعادل شیمیایی آب استخر و جکوزی برقرار نباشد ، ممکن بعد از استریل خزه ها به سرعت شروع به رشد کنند . با استفاده از اسید خزه مطمئن می شویم که از رشد آن ها جلوگیری خواهد شد .

بالانس شیمیایی آب استخر

می توان گفت مهم ترین دلیل رشد خزه در استخر متعادل و بالانس نبودن شیمیایی آب استخر هست . اگر شما اصول نگهداری از استخر و جکوزی را رعایت نکنید (تمیزکاری استخر با برس و جارو ، فیلتر و سیستم گردش آب و تست و بالانس کردن خاصیت شیمیایی آب) احتمال بیشتری دارد که با مشکلات ناشی از خزه دست و پنجه نرم کنید . باز هم تاکید می کنیم که پیشگیری از رشد خزه ها بسیار آسان تر از از بین بردن آن هاست . دو عامل اصلی در از بین بردن خزه های استخری تاثیرگزار است :

 • سن خزه : هر چه سن خزه بیشتر شود ، از بین بردن آن سخت تر می شود و باید هر چه زودتر به این مشکل رسیدگی کرد .
 • آفتاب و دمای آب : بهترین زمان برای از بین بردن خزه ها زمانی هست که در حال رشد هستند و در کنار دمای 20 درجه و وجود آفتاب تقریبا بهترین حالت است .

تست شیمیایی آب استخر و جکوزی

چطور خزه های استخر را از بین ببریم ؟

همان طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم ، خزه ها دارای چند نوع مختلف هستند که برای از بین بردن هر کدام روش خاصی مورد استفاده قرار می گیرد . در ادامه مقاله پیش رو به بررسی نحوه از بین بردن انواع خزه های استخری و نکات لازم می پردازیم .

چطور خزه سبز استخر را ازبین ببریم؟

خزه سبز متداول ترین نوع خزه در استخر و جکوزی هست . خزه های سبز بسیار فرصت طلب هستند و در صورتی که مشکل و تداخلی در روند استریل و نگهداری کردن استخر پیش بیاد به سرعت تکثیر می شوند . خزه سبز معمولا بعد از طوفان و در طول شب می توانند تکثیر شوند . طوفان به نوعی غذای رشد خزه های سبز را فراهم می کند و با وارد شدن نیتروژن به آب استخر و جکوزی باعث خنثی شدن اثر کلر هم می شود . ما در این مقاله نحوه از بین بردن خزه سبز را به 5 مرحله تقسیم کرده ایم :

 1. وضعیت شیمیایی آب استخر و جکوزی را تست کنید و قبل از شروع عملیات از متعادل بودن آن اطمینان حاصل کنید . ( از نظر میزان بازی و اسیدی بودن آب )
 2. به آب استخرتان شوک شیمیایی دهید و بعد از شوک دادن به استخر سیستم گردش فیلتراسیون آب را حداقل 24 ساعت روشن بگذارید.
 3. با استفاده از برس استخری خزه ها را از دیواره های استخر بسایید .
 4. اسید خزه را اضافه کنید . معمولا بیشتر تامین کنندگان این نوع محصول ، اسیدی که مخصوص خزه های سبز هست را دارند .
 5. یک بار دیگر برس و جارو استخری بکشید . دور دوم برس کاری باعث می شود خزه های سبز باقیمانده زدوده شوند و با جارو استخری زدن خزه های مرده ای را که در کف استخر و جکوزی ریختن جمع می کنیم .

چگونه خزه زرد یا خردلی استخر را ازبین ببریم ؟

خزه زرد یا خردلی شکلی شبیه به خزه سبز دارد با این تفاوت که دارای رشد بسیار کندتری است . علت زرد بودن این نوع خزه نداشتن کلروفیل است (ماده ای گیاه که با استفاده از آن و به کمک نور خورشید فتوسنتز انجام می دهد ) . خزه زرد با توجه به رنگ زردش و این که به راحتی از دیواره ها کنده می شود به آسانی قابل شناسایی هست . چون رشد این خزه آروم هست تاثیر کمتری از مواد شیمیایی می گیرد و در نتیجه از بین بردن آن سخت تر می شود .

هنگامی که خزه های زرد در استخر مشاهده می شود احتمالا از چند هفته قبل در حال تکثیر بودن و تازه شما آن ها را دیدید . علاوه بر این موضوع همان طور که خاطرتان هست ، خزه زرد کلروفیل ندارد و می تواند در تاریکی زندگی و حتی رشد کند . با این حساب پس در لوله ها و فیلترهای تصفیه استخری هم می تواند جمع شود و این از بین بردنش را سخت تر می کنه !در هنگام خرید اسید خره مطمئن شوید که اسیدی متناسب با خزه زرد را انتخاب می کنید . اسیدهای خزه ای که در آن ها مس وجود دارد برای این نوع خزه بسیار مناسب اند .

برای از بین بردن این نوع خزه گاهی مجبور می شویم چند بار عملیات از بین بردن را تکرار کنیم که غیر معمول نیست 🙂 حتما از رشد خزه زرد پیشگیری کنید ، چون هزینه و زمان کمتری صرف پیشگیری از رشد خره می شود تا هنگام از بین بردن آن . هر چیزی را که با استخر شما در تماس بوده تمیز کنید . لباس های شنا و حوله ها را در وایتکس بشویید و وسایل بازی و تجهیزات استخر را تمیز کنید . به یاد داشته باشید هاگ های خزه خردلی روی اکثر سطوح زنده می مانند پس تمیز کاری سطوح برای از بین بردن هاگ ها بسیار مهم است . در ادامه از بین بردن خزه زرد را در 5 مرحله مطرح می کنیم :

 1. برس و جارو استخری بزنید . ابتدا برس زده و خزه را از دیواره بزدایید سپس کل استخر را جارو بزنید .
 2. آب رو تست کنید و اگر خاصیت شیمیایی آب غیر متعادل بود (مثلا آلکالین آن کم بود یا PH آن کم و زیاد بود) مواد شیمیایی مناسب رو برای متعادل کردن اضافه کنید .
 3. استخر رو برس بزنید .
 4. به استخر شوک بدید . باید تقریبا سه برابر مقدار مورد نیاز برای خزه سبز را برای خزه خردلی استفاده کنید و سیستم فیلتراسیون تصفیه استخر را حداقل 24 ساعت روشن بگذارید .
 5. موارد 2 و 3 و 4 رو به دفعات مورد نیاز انجام دهید تا وقتی که در استخر اثری از خزه نماند و خاصیت شیمیایی استخر کاملا متعادل شود .

از بین بردن خزه های استخر

چگونه خزه سیاه استخر را از بین ببریم ؟

از بین بردن خزه سیاه از انواع دیگر خزه سخت تر است در جالی که پیشگیری از آن بسیار راحت ! خزه سیاه در واقع خزه نیست و کلونی ای از باکتری است که به آن خزه سیاه می گویند . خزه های سیاه استخری معمولا در جاهایی رشد می کنند که گردش آب کمی دارند . در این نواحی به خاطر چرخش پایین آب ، آب تازه و استریل کننده و اسید خزه نمی رسد (یا خیلی کم می رسد) . به علاوه خزه سیاه خاصیتی دارد که به هم چسبیده و در هم قفل می شوند و یک کلونی را تشکیل می دهند .

کلونی در حال رشد در لایه خارجی خود یک پوشش مومی ایجاد می کند و این پوشش مانع از نفوذ اسید خزه و کلر به کلونی و از بین رفتن خزه می شود . پس اسید خزه ای که استفاده می شود باید یک عامل نفوذ کننده هم داشته باشد . این عامل با نفوذ در موم باعث می شود که اسید و کلر حل شده در آب به کلونی نفوذ کند . مراحل از بین بردن خزه سیاه استخری را به 7 گام تقسیم می کنیم :

 1. فیلتر خود را تمیز کنید . ( وقتی استخر شما خزه سیاه دارد اختمالا در فیلترتان نیز هست )
 2. با یک برس استخری مستحکم خزه های سیاه را بسایید . این کار لایه محافظ خزه را از بین می برد و به اثر مواد شیمیایی کمک می کند .
 3. قرص کلر را بشکنید و آن را به شکل مستقیم به مناطق آلوده بمالید . کلر باعث از بین رفتن ریشه ای خزه می شود و از رشد دوباره آن جلوگیری می کند .
 4. به استخر شوک دهید . به دلیل مقاوم تر بودن خزه سیاه نسبت به انواع دیگر ممکن است به دوز بالاتری از مواد شیمیایی نیاز داشته باشید . در این مورد با متخصصین این حوزه مشورت کنید .
 5. اسید خزه را به استخر اضافه کنید . این کار کمک می کند تا خزه سیاه دوباره رشد نکند .
 6. سیستم فیلتر استخر را روشن کنید و بگذارید حداقل 24 ساعت کارکند . این کار به گردش مواد شیمیایی در آب استخر و جکوزی کمک می کند .
 7. وضعیت آب استخر را تست کنید . با متعادل نگه داشتن خاصیت شیمیایی آب از شیوع سریع دوباره خزه ها جلوگیری کنید .

خزه صورتی

چگونه خزه صورتی را از بین ببریم ؟

مثل خزه سیاه این نوع خزه قرمز-صورتی هم باکتری است و بیشتر دور لوله های PVC و مناطقی که سایه هست تکثیر می شود . بر خلاف خزه سیاه این نوع خزه فاقد لایه محافظ است و از بین بردنش کار چندان سختی نیست . ما در 4 مرحله زیر گام های از بین بردن خزه صورتی را خلاصه کردیم :

 1.  خزه های صورتی را با یک برس بسایید .
 2. مقدار بیشتری از کلر رو باید به آب اضافه کرد (در حد 2 کیلو برای هر 40 متر مکعب) چون این ها باکتری اند نه خزه .
 3. فیلتر رو حداقل 24 ساعت روشن بگذارید .
 4. آب استخر رو تست کنید تا مطمئن شوید در تعادل است .

توجه داشته باشید که خزه های استخری به هیچ عنوان خطرناک نیستند . درست است که چندش آور به نظر می رسند ولی خطرناک نیستند . البته برای برای بعضی از شناگرها کمی خارش چشم و پوست ایجاد می کند . شما عزیزان می توانید سایر مقالات مرتبط با نگهداری از استخر و جکوزی را از طریق لینک های زیر مطالعه فرمایید :

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *