مقالات, مقالات مربوط به استخر و جکوزی

چرا و چطور باید به استخر شوک بدهیم ؟

چرا و چطور باید به استخر شوک بدهیم

یکی از سوالاتی که برای دارندگان استخر و جکوزی ممکن مطرح شود این هست که چرا و چطور باید به استخر شوک بدهیم ؟ شوک دادن به استخر و جکوزی عملیاتی شیمیایی هست که به از بین بردن آلودگی هایی نظیر قارچ ها، باکتری های مقاوم ، ذرات کثیف و حتی چربی ای که از پوستتان وارد آب شده است کمک می کند . در صورتی که این آلودگی ها را از بین نبریم ، انواع بیماری های گوارشی و پوستی برای شناگران در پی خواهد داشت . اگر به  آب استخر شوک ندهیم ، این عوامل می توانند در استخر تجمع پیدا کرده و به مرور باعث آلودگی آب شوند . عملیات شوک دادن به آب استخر و جکوزی معمولا در یک تناوب یک یا دو هفته ای ( بستگی به میزان استفاده از استخر ) انجام می شود و علاوه بر تمیز کردن آب استخر و جکوزی فاکتورهای شیمیایی آب را نیز تنظیم می کند . در صورتی که در رابطه با موضوع چرا و چطور باید به استخر شوک بدهیم می توانید به مقاله پیش رو را مطالعه فرمایید و به اکثر سوالات خود در رابطه با شوک شیمیایی به آب استخر و جکوزی پاسخ دهید . با گرم لوکس همراه باشید . 

چرا و چطور باید به استخر شوک بدهیم ؟

بیایید در ابتدا این موضوع را بررسی کنیم که چرا و چطور باید به استخر شوک بدهیم و شوک دادن به آب استخر و جکوزی به چه معناست ؟ عبارت شوک دادن به استخر و جکوزی به معنای وارد کردن دوز بالایی از استریل کننده ها به آب استخر و جکوزی می باشد . موادی که برای استریل کردن آب استخر و جکوزی مورد استفاده قرار می گیرد معمولا به شکل گرانول (دانه های گرد) موجود هستند و جنس مواد مورد نیاز برای شوک دادن به آب استخر بر پایه کلر و مواد غیر کلری ساخته می شوند . در هنگام انجام عملیات شوک شیمیایی به آب استخر و جکوزی مقدار بسیازر زیادی از مواد استریل کننده وارد آب می کنیم . این مقدار زیاد مواد شیمیایی تمامی باکتری ها ، قارچ ها و آلودگی ها را از بین می برد و زمینه رشد انواع خزه و باکتری را در محیط استخر و جکوزی از بین می برند . در ادامه مقاله ی ” چرا و چطور باید به استخر شوک بدهیم ؟ “ به بررسی موادی خواهیم پرداخت که می توان به کمک آن ها فرایند شوک دادن به آب استخر و جکوزی را انجام داد .

 • شوک دادن به آب استخر با چه موادی برای شما مناسب تر هست ؟

موادی که برای شوک دادن به آب استخر و جکوزی مورد استفاده قرار می گیرند به سه دسته کلی کلسیوم هیپو کلرید (کل هیپو) ، دیکلرو سیانوریک اسید (دی کلر) و پتاسیم پروکسی مونوفسفات (MPS) تقسیم می شوند . در ادامه به بررسی این مواد شیمیایی ضدعفونی کننده آب استخر و جکوزی خواهیم پرداخت :

 1. کلسیم هیپوکلرید (کل هیپو) : فرم فوق فشرده ای از کلر هست که به شکل گرانول فروخته می شود و در از بین بردن خزه ها و باکتری ها بسیار موثر است . پیشنهاد می شود که از کل هیپو در شب استفاده شود تا اثر گذاری بیشتری داشته باشد . همیشه دستور العمل استفاده از این مواد را مطالعه کنید و هرگز سر خود آن ها را با مواد شیمیایی دیگری مخلوط نکنید .
 2. دی کلروسیانوریک اسید(دی کلر): ترکیبی از کلر و سیانوریک اسید هست که این ماده مزایای خیلی خوبی رو برای شوک دادن به آب استخر دارد و اثر بلند مدت تری را بر روی آب استخر و جکوزی می گذارد . معمولا دی کلر را باید با مواد دیگری ترکیب شود و مورد استفاده قرار گیرد که برای این موضوع بهتر است با یک متخصص مشورت کنید.
 3. شوک های غیر کلری: به اختصار به شوک های شیمیایی غیر کلری MPS می گویند . شوک های MPS بر پایه اکسیژن هستند و انتخاب عالی ای برای از بین بردن بو و خنثی کردن آمونیاک هستند (که در ادرار وجود دارد) ولی برای از بین بردن خزه ها خیلی کمتر از کلر موثر هستند .
 • چه زمانی آب استخر احتیاج به شوک دارد و با چه تناوبی بهتر است این کار انجام شود ؟

شما در حال مطالعه مقاله ی چرا و چطور باید به استخر شوک بدهیم ؟ هستید . سوالات بسیار زیادی در این رابطه مطرح می شود که کی آب استخر و جکوزی نیاز به شوک دارد و این کار بهتر است با چه تناوبی انجام شود . حقیقت این است که این سوال جواب واحدی ندارد و بستگی به میزان استفاده از استخر و مقدار ورود آلودگی به آب دارد . دمای آب یکی از مهم ترین عواملی است که میزان رشد و تکثیر باکتری ها و تک سلولی ها مشخص می کند . در ادامه چند راهنمایی برای شما عزیزان آماده کرده ایم تا به کمک آن زمان شوک به آب استخر و جکوزی را تعیین کنید :

 1. به عنوان بخشی از روتین نگهداری از استخر و جکوزی شوک دادن با آب را انجام دهید . 
  داشتن استخر بسیار لذت بخش هست ولی نگهداری از اون کار زیادی می بره ! شما به عنوان دارنده استخر نیاز دارید که از سالم بودن پمپ و سیستم فیلتر و زدودن خزه ها و متعادل موندن خاصیت شیمیایی آب استخر اطمینان حاصل کنید . اگر تا الان این کار رو انجام نمی دادید ، از الان به بعد شوک به آب استخر را جزوی از روتین نگهداری از آب استخر و جکوزی قرار دهید . اگر استفاده معمولی از استخر و جکوزی دارید ، می توانید هر دو هفته یک بار شوک بدید تا باکتری ها و مواد ارگانیک رو از بین ببرید و اگر زیاد از استخر و جکوزی استفاده می کنید پیشنهاد می شود هر هفته این کار رو انجام دهید .
 2. بعد از طوفان ، ریختن چیزی در استخر یا هر رویداد غیر منتظره دیگری
  شوک دادن به استخر در تمیز ماندن آب تاثیر بسیار زیادی دارد و این تاثیر هنگامی بیشتر به چشم می آید که بعد از یک رویداد غیرمنتظره مثل طوفان این کار رو انجام دهیم . این رویداد ها می توانند طوفان (برگ ، گرد وخاک و آشغال) یا جشنی در استخر باشد (عرق ، اوره ، کرم ضد آفتاب و روغن) . ایده درست این است که بعد از هر رویداد و اتفاقی که ممکن آب استخر را آلوده کرده باشد ، به آن شوک بدیم . با این کار همه ذرات مضر ارگانیک و باکتری ها را قبل از اینکه شروع به تکثیر کنند و کیفیت آب رو تحت تاثیر قرار بدهند از بین می برید .
 3. بعد از شیوع خزه یا سبز شدن آب استخر
  استخرتون خزه گرفته ؟ ظاهر ناخوشایند سبزی رو به خودش گرفته ؟ شوک دادن به استخر بعد از برس کشی و جارو کردن آن می تواند شما رو از شر خزه ها راحت کند . طوری که مطمئن باشید که به زودی بر نمی گردند . فکر کنم تا به اینجای مقاله ی چرا و چطور باید به استخر شوک بدهیم ؟ اطلاعات مفیدی به دست آورده اید . بریم برای ادامه مطالعه مقاله !

شوک دادن به آب استخر

 • چه مقداری مواد استریل کننده برای شوک دادن به آب استخر نیاز داریم ؟

مقدار موادی برای ضدعفونی آب استخر و جکوزی مورد استفاده قرار می گیرد ، مستقیما به سایز استخر و علت شوک دادن به آب مربوط می شود . به طور معمول به ازای هر ۴۰ متر مکعب آب استخر بین نیم تا یک کیلوگرم ماده استریل کننده نیاز است که مقدار دقیق آن باید با توجه به جداول و نظر متخصصین مشخص شود .

 • چطور به استخر شوک بدیم و مراحل شوک دادن به استخر چیست ؟
 1. تست آب : برای اطمینان از تعادل شیمیایی آب استخر بهتر است با کیت تست تعادل شیمیایی آب را چک کنیم.
 2. برس و جاروی مکشی زدن استخر : این کار به خصوص بعد از طوفان که آلودگی و آشغال زیادی را وارد آب می کند ، بسیار مهم است و باید ابتدا این نوع آلودگی ها را از استخر زدود .
 3. مقدار مناسب مواد استریل را حساب کنید : دستورالعمل مواد استریل کننده مورد استفاده را مطالعه کنید و مقدار مورد نیاز رو حساب کنید . این مقدار به سایز استخر و نوع آلودگی آن بستگی دارد . به عنوان مثال برای خزه های مشکی و صورتی باید دو تا سه برابر مقدار معمول را در نظر بگیرید .
 4. ماده شوک دهنده را به استخر اضافه کنید : اگر از کلسیم هیپوکلراید استفاده می کنید ، ابتدا آن را باید در سطلی به خوبی حل کنید و سپس به استخر اضافه کنید و اگر از دی کلر یا پروکسی مونوفسفات استفاده می کنید می توانید مواد رو  مستقیم به استخر اضافه کنید و احتیاجی به از پیش حل کردن آن وجود ندارد .
 5. فیلتر را روشن کنید : ابن کار به گردش آب استخر و بهتر پخش کردن مواد کمک می کند .
 6. قبل از شنای دوباره به اندازه ای که نیاز هست صبر کنید و زود وارد استخر نشوید . اگر از موادی که بر اساس کلر فرموله شده اند استفاده میکنید باید 12 تا 24 ساعت برای شنای دوباره و وارد شدن به استخر صبر کنید . اگر هم از MPS استفاده می کنید بهتره تا 15 دقیقه صبر کنید و بعد به آب وارد شوید .

کیت تست شیمیایی آب استخر

شرکت گرم لوکس تامین کننده کلیه سیستم های تصفیه استخری می باشد . در مقاله ای که مطالعه کردیم به موضوع چرا و چطور باید به استخر شوک بدهیم پرداختیم . شما عزیزان در صورت داشتن هرگونه سوال یا ابهام در رابطه با نحوه ضدعفونی کردن آب استخر و جکوزی و ” چرا و چطور باید به استخر شوک بدهیم ” می توانید با کارشناسان ما در گرم لوکس تماس حاصل فرمایید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *