مقالات, مقالات پمپ و آبرسانی

صفر تا 100 پمپ سیرکولاتور آب

پمپ سیرکولاتور

صفر تا 100 پمپ سیرکولاتور آب

پمپ های سیرکولاتور آب از رایج ترین و پرکاربرد ترین انواع پمپ آب محسوب می شوند که از پکیج های گرمایشی خانه ها گرفته تا موتورخانه های صنعتی از پمپ های آب سیرکوله استفاده می شود . هم چنین در تمامی سیستم های تهویه مطبوع ، سیستم های خنک کننده تجهیزات صنعتی ، سیستم های تصفیه استخر و جکوزی و … پمپ سیرکولاتور آب از اقلام اساسی و ضروری می باشد که می توان گفت بدون پمپ های سیرکولاتور سیستم های یاد شده  عملا بی استفاده خواهند ماند . همان طور که به آن اشاره کردیم ، دامنه استفاده از پمپ های سیرکولاتور بسیار وسیع می باشد که همین موضوع سبب شده است تا انواع مختلفی از پمپ های آب سیرکوله تولید و به بازار عرضه شود . تنوع بالای پمپ های آب سیرکولاتور موجب شده است معمولا کسانی که قصد خرید پمپ سیرکوله را دارند کمی دچار مشکل شوند . سوالات رایجی که هنگام خرید پمپ سیرکولاتور آب برای خربداران مطرح می شوند عبارت است از :

  • چه تفاوتی بین مدل های مختلف پمپ های سیرکولاتور وجود دارد ؟
  • چگونه مدل مناسب پمپ سیرکوله مورد نیازم را تشخیص بدم ؟‌
  • نحوه محاسبه هد و دبی پمپ آب چگونه است ؟
  • نحوه نصب و راه اندازی پمپ های سیرکوله آب به چه شکل است ؟
  • آیا پمپ های آب سیرکولاتور قابل تعمیر هستند ؟
  • و …

خرید پمپ سیرکولاتور آب

بررسی تمام موارد فوق طبیعتا در یک مقاله امکان پذیر نخواهد بود و انتقال اطلاعات خوبی صورت نخواهد گرفت . به همین دلیل در مقاله پیش رو به بررسی انواع پمپ سیرکولاتور خواهیم پرداخت . برای دستیابی به مطالب بیشتری در رابطه با پمپ آب به قسمت مقالات گرم لوکس مراجعه فرمایید .

انواع پمپ سیرکولاتور

برای تقسیم بندی پمپ های سیرکولاتور می توان فاکتورها و معیارهای مختلفی را در نظر گرفت . از نوع کاربری پمپ گرفته تا محل نصب پمپ می توانند معیار دسته بندی پمپ های سیرکولاتور باشند . ما در این مقاله پمپ های سیرکولاتور را به دو دسته کلی تقسبم بندی می کنیم :

  • پمپ سیرکولاتور خطی ( in-line )

پمپ های خطی سیکولاتور همان طور که از نام آن ها مشخص است ، وظیفه به گردش در آوردن سیال ( معمولا آب ) را داخل سیستم های مدار بسته بر عهده دارد . پمپ خطی یا IN-LINE به این معناست که پمپ به شکل مستقیم و در مسیر لوله نصب می شود . پمپ های سیرکولاتور خطی به دلیل نوع ساختمان دارای کارکردی بسیار کم صدا هستند . رایج ترین مواردی که از پمپ های خطی سیرکولاتور مورد استفاده قرار می گیرند جهت گردش آب گرم مصرفی و بهداشتی و گردش آب گرم داخل رادیاتور و شوفاژ مورد استفاده قرار می گیرد .

  • پمپ سیرکولاتور زمینی یا مکش از ته

هنگامی که نیاز به هد و دبی پمپ از یک مقداری بیشتر می شود ، طبیعتا ابعاد پمپ آب بزرگ تر و در نتیجه پمپ سنگین تر خواهد شد . به همین منظور بستن مستقیم پمپ آب سیرکولاتور بر روی لوله آب امکان پذیر نیست . در این شرایط از پمپ های زمینی سیرکولاتور آب استفاده می شود تا با توجه به ظرفیتی بالایی که دارند ، نیاز آبرسانی در سیستم را پاسخ دهند .

انواع پمپ سیرکولاتور آب

نحوه انتخاب پمپ سیرکولاتور آب

برای انتخاب پمپ سیرکولاتور آب قبل از انتخاب برند و نوع پمپ باید ظرفیت پمپ آب را به دست آوریم . ظرفیت پمپ آب سیرکولاتور به چه معناست ؟‌ ظرفیت پمپ سیرکولاتور به معنای مقدار آبی که باید در یک زمان مشخص از یک سطح مقطع عبور دهد و تا یک ارتفاع مشخص بالا رود . با این حساب بهتر است با دو شاخص هد و دبی پمپ آب آشنا شویم :

  • هد پمپ

به میزان ارتفاعی که یک پمپ آب قادر است آب را تا آن ارتفاع منتقل کند ، هد پمپ آب گفته می شود که معمولا با واحدهای متر یا فوت بیان می شود . محاسبه هد پمپ آب نیازمند در نظر گرفتن افت فشار آب در مسیر حرکت آب داخل سیستم آبرسانی می باشد که نوع لوله کشی ، جنس لوله ها و ارتفاع ساختمان از جمله فاکتورهای هستند که در میزان هد مورد نیاز پمپ تاثیر گذار هستند .

  • دبی پمپ

به حجم آبی که باید در یک زمان مشخص از سطح مقطع لوله عبور کند ، دبی پمپ آب می گویند که بر حسب واحدهای GPM ( گالن بر ساعت ) یا مترمکعب بر ساعت محاسبه می شود . میزان دبی مورد نیاز ساختمان با توجه به آهنگ مصرف آب در سیستم مورد نظر مشخص می شود .

هد و دبی پمپ آب

نوع پمپ سیرکولاتور با توجه به مقدار هد و دبی مورد نیاز سیستم مشخص می شود . همان طور که در بالا اشاره شد ، محاسبه هد و دبی پمپ آب کار دشوار و حساسی می باشد . در صورتی که محاسبات هد و دبی پمپ آب به درستی انجام نشود ، به نوعی کل سیستم ناکارآمد و غیر قابل استفاده خواهد شد و خسارات و هزینه های بسیاری را به دنبال خود خواهد داشت . به همین منظور بهتر است محاسبات هد و دبی پمپ آب توسط مهندسین تاسیسات و افراد خبره انجام شود تا دچار خسارات ناشی از انتخاب پمپ اشتباه نشوید . با این حال برای اطلاع از نحوه محاسبه هد و دبی پمپ سیرکولاتور آب به شکل دقیق می توانید به سایر مقالات گرم لوکس مراجعه فرمایید .

نحوه نصب و راه اندازی پمپ های سیکولاتور آب

پمپ های سیرکولاتور آب دارای انواع مختلفی بوده و همین موضوع شرایط نصب پمپ را برای هر مورد متفاوت می کند . نصب پمپ آب باید طبق مشخصات پمپ انجام شود . در صورت نصب اشتباه پمپ سیرکولاتور خرابی پمپ ، عدم کارکرد درست و افزایش استهلاک را خواهیم داشت . درصورتی که تخصص کافی برای نصب پمپ سیرکولاتور آب ندارید ، حتما از یک نصاب مجرب برای نصب محصول استفاده کنید .

آیا پمپ های سیرکولاتور آب قابل تعمیر هستند ؟

پمپ های سیرکولاتور آب ساختمان ساده ای دارند و همین موضوع موجب شده است تا اکثر قطعات آن قابل تعویض باشد . در خیلی از مواقعی که پمپ آب خراب می شود نیازی به تعویض پمپ آب وجود ندارد . بلکه می توان با تعویض قطعه هایی مانند پروانه ، شفت ، دینام و … مشکل پمپ را بر طرف نمود . البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که استهلاک بالای پمپ آب گاهی شرایطی را به وجود می آورد که تعویض پمپ به صرفه تر است .

شما عزیزان می توانید با مراجعه به قسمت آبرسانی و پمپ های سیرکولاتور آب از انواع برندها ، مدل ها و قیمت های پمپ آب سیرکولاتور اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید . در صورت هرگونه ابهام یا سوال در رابطه با پمپ های سیرکولاتور می توانید با کارشناسان گرم لوکس تماس حاصل فرمایید .

موضوعات مرتبط

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “صفر تا 100 پمپ سیرکولاتور آب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *