مقالات, مقالات پکیج و رادیاتور

محاسبه ظرفیت پکیج گرمایشی

محاسبه ظرفیت پکیج

محاسبه ظرفیت پکیج گرمایشی

برای محاسبه ظرفیت پکیج مناسب برای واحد شما ابتدا کمی راجع به سر گذشت تولید پکیج و نحوه تولید آن می پردازیم. دور نیست آن روزگاری که برای گرمایش هوا و آب گرم مصرفی در ساختمان های مسکونی و اداره ها و واحد های تجاری از موتورخانه ها و یا نهایتا آب گرمکن ها و بخاری استفاده می کردیم.

با توجه به افزایش ساخت و ساز و اهمیت استفاده بهینه از فضای موتورخانه (برای پارکینگ یا انبارهای خانگی) و همچنین افزایش روز افزون ارزش سوخت های طبیعی ، با گذشت زمان تمامی تولیدات در صنعت تاسیسات به سمت کوچکتر شدن و استفاده شخصی بجای عمومی سمت و سو گرفت .

پکیج های گرمایشی نیز پس از بهبود توانایی تولید در صنعت تاسیسات گرمایشی دستاوردی برای تحقق یک رویا بود . پکیج گرمایشی دستگاهی است که علاوه بر تولید آب گرم مصرفی بهداشتی ، توان ایجاد آب گرم برای رادیاتور ها یا فن کویل ها را نیز دارد و از طریق پمپ سیرکولاتور خود آب را داخل مدار بسته واحد به گردش در می آورد . سیکل بسته آب گرم مورد نیاز برای وسایل گرمایشی را نیز هم فراهم کند . با گذشت زمان و تولید پکیج های مختلف در طیف جهانی ، بازار ایران نیز با بهره گیری از پکیج های خارجی خود را یکی از متقاضی های اساسی این کالا در سطح جهانی معرفی کرد .

با واردات این محصول به کشور و آشنایی مصرف کنندگان ایرانی از نسل نوین سیستم های گرمایشی کارخانه های تاسیساتی کشور نیز وسوسه تولید این محصول را در ذهن خود برای پاسخگویی به حجم مصرف بالا مصرف کنندگان پکیج در ایران پرورش میدادند . در نهایت در سال 1372 شرکت صنعتی بوتان اولین پکیچ دیواری در ایران را تولید نمود .

با تولید داخلی پکیج های گرمایشی روند رشد و حجم مصرفی آن در ایران روز افزون گشت و شرکت های متعددی در این زمینه سعی به تولید آن کردند. امروزه بیش از 10 کارخانه معتبر در ایران خود را بعنوان تولید کننده پکیج های متنوع با امکانات متنوع معرفی میکنند که هر کدام نسبت به دیگری مزایا و معایبی نیز دارند .

محاسبه ظرفیت پکیج

با توجه به انواع و اقسام پکیج های گرمایشی تولید شده در ایران و خارج از ایران در این مقاله سعی کردیم با نوشتاری کاربردی و مختصر برای شما عزیزان استاندارد نحوه محاسبه ظرفیت پکیج را مطرح کنیم. در ابتدا به سوالاتی که ذهن مصرف کننده را قبل از خرید پکیج و نحوه محاسبه پکیج مشغول میکند میپردازیم :

 • ” چه پکیجی مناسب فضای خانه ام است؟ “
 • ” انتخاب پکیج بر اساس متراژ چگونه است ؟ “
 • “اصلا ظرفیت پکیج به چه معنایی است ؟”
 • “محاسبه پکیج برای خانه تخصص خاصی میخواهد ؟”
 • “نحوه محاسبه ظرفیت پکیج دیواری با زمینی تفاوت دارد ؟”
 • ” برای محاسبات ظرفیت پکیج به چه المان هایی باید توجه کنم؟ “
 • ” 22 کیلو وات – 24 کیلو وات – 36 کیو وات یعنی چی ؟ “
 • ” فقط ظرفیت گرمایی پکیج مهمه یا کارخانه تولید آن نیز مهمه ؟ “
 • ” از پکیج برای فن کویل های زمینی و هوایی نیز استفاده میشود؟ “
 • ” محاسبه ظرفیت پکیج برای سیستم های گرمایش از کف متفاوت هست؟ “
 • ” چه پکیجی برای چه متراژی مناسب است ؟ “

در ادامه به نحوه محاسبه سریع ظرفیت پکیج میپردازیم با کاشناسان گرم همراه باشید.

محاسبه ظرفیت یکیج گرمایشی

نحوه محاسبه ظرفیت پکیج گرمایشی

 برای اطلاع از نحوه محاسبه  ظرفیت پکیج مناسب برای فضا مورد نظر ابتدا باید بدانیم که ظرفیت پکیج به چه متغییر هایی وابسته است که به شرح زیر است :

 1. متراژ
 2. میزان مصرف آب گرم مصرفی
 3. ارتفاع سقف
 4. اقلیم آب و هوایی

متغیر های وابسته به محاسبه ظرفیت پکیج گرمایشی

 • میزان استفاده از آب گرم مصرفی 

  یکی از اصلی ترین متغیر ها برای انتخاب پکیج نرخ مصرفی یا به عبارت دیگر میزان مصرف آب گرم است که شامل تعداد حمام ها و سرویس های بهداشتی و همچنین تعداد شیر های خروجی آب گرم ( مانند سینک ظرف شویی ، ماشین لباس شویی و ظرف شویی و وسلیه هایی که آب گرم را مصرف میکنند ) میباشد .

توجه داشته باشید پکیج های تولید شده در انواع ظرفیت ها برای مصارف محدود خانگیست و تعداد بالای شیر خروجی آب گرم و استفاده همزمان از آنها باعث میشود آب گرم مصرفی به دمای مطلوب نرسد. ( استاندارد های تولید شده اکثرا برای یک حمام و یک سرویس بهداشتی و نهایتا 2 شیر خروجی دیگر است. برای مصارف بالاتر پکیج پیشنهاد نمیشود، یا بصورت استفاده همزمان دمای خروجی آب گرم مطلوب نیست )

 • متراژ 

  متغیر بسیار مهم و تاثیر گذار در محاسبه ظرفیت پکیج متراژ واحد مسکونی یا تجاری می باشد . شاید با کلمه متراژ موکت خور آشنا باشید یا به گوشتان خورده باشد . متراژ موکت خور اصطلاحیست که برای فضای گرمایش لازم در منزل استفاده میشود . ( منظور حذف متراژ های بدون نیاز به گرمایش در واحد های متتراژ بالا است مانند فضای آشپزخانه و انبار کوچک آشپزخانه و کمد ها و سرویس های بهداشتی است ) در نتیجه توجه داشته باشید برای محاسبه متراژ مفید از متراژ های زاید پرهیز کنید.

 • ارتفاع سقف 

  یکی دیگر از متغیر های در محاسبه ظرفیت گرمایی پکیج ارتفاع سقف واحد می باشد . بصورت نرمال و استاندارد ارتفاع سقف در واحد های مسکونی 2.80 متر می باشد اگر ارتفاع سقف واحد شما از آن بیشتر یا کتر بود باید بر 2.80 متر تقسیم کنید حاصل تقسیم بدست آمده را ضریب ارتفاع سقفی مینامیم. بطور مثال اگه 3.5 متر ارتفاع سقف شما باشد متر باشد ضریب ارتفاع سقفی شما 3.5 تقسیم بر 2.8 برابر 1.25 می باشد و اگر 2.4 ارتفاع سقف باشد ضریب ارتفاع سقف در نحوه محاسبه پکیج 0.85 می باشد.

 • اقلیم آب و هوایی 

  یکی از مهمترین عوامل در نحوه محاسبه پکیج اقلیم آب و هوایی محل اسکان است . به صورت کلی مناطق آب و هوایی را به سه بخش گرم سیر / معتدل / سرد سیر تقسیم بندی میکنند . آب و هوای معتدل مانند تهران و اصفهان و رشت و … آب و هوای گرم سیر مانند اهواز و بندر عباس و یزد و … آب و هوای سردسیر مانند تبریز و کرمانشاه و همدان و اردبیل و … با توجه به نوع آب هوای منطقه ضریب اقلیمی نیز به صورت زیر مشخص میشود.

  1. ضریب آب و هوای گرم سیر = 0.140 ( کیلو وات )
  2. ضریب آب و هوای معتدل = 0.175 ( کیلو وات )
  3. ضریب آب و هوای سرد سیر = 0.220 ( کیلو وات )

حال با توجه به متغیر های مطرح شده در بالا محاسبه ظرفیت گرمایی پکیج به صورت زیر می باشد که به آن فرمول محاسبه ظرفیت پکیج میگوییم.

ظرفیت پکیج = متراژ موکت خور * ضریب ارتفاع سقفی * ضریب آب و هوایی

به طور مثال واحد مسکونی 170 متری در تهران

ظرفیت پکیج = 170 * 1 * 0.175 = 29.75

 نکته : در محاسبات دقیق تر متغیر های دیگری از جمله میزان فشار آب میزان عایق بندی محیطی و نوع کاربری واحد و تعداد در ها و پنجره ها مهم و تاثیر گذار است اما دراین مقاله سعی کردیم با محاسبات سریع و کاربردی نحوه محاسبه ظرفیت پکیج را برای شما عزیزان بیان کنیم.

پس از محاسبه ظرفیت پکیج نوبت به انتخاب پکیج مناسب برای واحد شما رسیده است. با توجه به اینکه ظرفیت پکیج های گرمایشی تولید شده در رنج های 22 – 24 – 26 – 28 – 32 – 36 – 40 کیلو وات می باشد ؛ در نهایت پس از محاسبه ظرفیت پکیج نزدیکترین رنج تولید به عدد محاسبه شده انتخاب استاندارد پکیج واحد مورد نظر شماست. ( در هنگام انتخاب ظرفیت پکیج در صورت امکان ظرفیت بالاتر را انتخاب کنید . اصولا در محاسبات گرمایشی دست بالا را در نظر میگیرند زیرا هم به عملکرد مطلوب تر پکیج کمک میشود ، هم عملا عمر پکیج بدلیل فشار کاری کم تر بیشتر میشود. در مثال ذکر شده پکیج 32 کیلو واتی پکیج مطلوب آن واحد میباشد.)

در جدول زیر به صورت یکجا با توجه به متراژ واحد و نوع اقلیم آب و هوایی به صورت تفکیکی بر اساس متراژ برایتان بخش بندی کرده ایم . توجه کنید جدول زیر بر اساس واحد هایی با ارتفاع سقف 2.8 متر برای محاسبه ظرفیت پکیج لحاظ شده است تا در یک نگاه سریع بجای محاسبه ظرفیت پکیج سریعا به پکیج مطلوب دسترسی داشته باشید.

محاسبه ظرفیت پکیج

جدول محاسبه ظرفیت پکیج بر اساس اقلیم آب و هوایی و ارتفاع سقف 2.8 متر بصورت بیشترین متراژ واحد

نکته آخر برای محاسبه سیستم های گرمایش از کف تفاوتی با نحوه محاسبات ذکر شده ندارد منتها در برخی از موارد باید از پمپ کمکی استفاده شود زیرا پمپ های سیرکوله گرمایشی در پکیج های تولیدی برای رادیاتور ها لحاظ شده اند و توان سیرکوله آب گرم را در متراژ های بالا را ندارند.

شما عزیزان میتوانید در نهایت برای رفع هرگونه ابهام یا سوال در زمینه محاسبه ظرفیت پکیج با ما تماس بگیرید و از تجربه و دانش کارشناسان خبره گرم لوکس بهره مند شوید . هم چنین می توانید با مراجعه به دسته محصولات پکیج های گرمایشی از انواع مدل ها و مشخصات آن ها اطلاعات مورد نظرتان را به دست آورید . در ادامه بصورت دقیق تر به پکیج های پر فروش بازار میپردازیم.

ظرفیت پکیج های ایران رادیاتور 

ایران رادیاتور نامی آشنا برای تمام ایرانی هاست . بدون هیچ شکی ایران رادیاتور بیشترین سهم فروش را در کارخانه های تولید کننده پکیج گرمایشی در ایران را دارد و بدلیل خدمات پس از فروش نسبتا خود و همچنین تعداد نمایندگی های بیشمارش در سر تا سر کشور ، سالانه تولیدات خود را بیش از پیش به بازار عرضه میکند . این شرکت پکیج های گرمایشی خود را در چهار سری Eco و M و L و Z تولید می کند .

سری Eco در دو ظرفیت 22 و 24 هزار ، سری M در دو ظرفیت  24 و 28 هزار ، سری L در سه ظرفیت 24 و 28 و 36 هزار و سری Z در ظرفیت های 36 و 60 هزار تولید و به بازار عرضه میشود . کاتالوگ پکیج های ایران رادیاتور در لینک زیر موجود است . شما عزیزان برای خرید پکیج های ایران رادیاتور می توانید از لینک پایین تر استفاده کنید .

کاتالوگ پکیج های ایران رادیاتور

جهت خرید پکیج های ایران رادیاتور کلیک کنید 

ظرفیت پکیج های بوتان

کارخانه بوتان با شعار همراه سرد و گرم زندگی قدیمی ترین شرکت ایران در تولید پکیج های دیواری می باشد . این شرکت نیز سهم بسیار بزرگی در بازار گرمایش کشور دارد و با توجه به پکیج های با کیفیت و خدمات پس از فروش مثال زدنی سالانه مشتریان زیادی را به خود جذب میکند . بوتان پکیج های خود را در سه سری بیتا ، پارما و پرلاپرو تولید و به بازار عرضه میکند .

سری بیتا در سه ظرفیت 22 و 24 و 26 هزار ، سری پارما در دو ظرفیت 24  و 26 هزار و سری پرلاپرو در سه ظرفیت 24 و 28 و 32 هزار تولید و به بازار عرضه میشود . شما عزیزان برای خرید پکیج های بوتان می توانید از لینک زیر استفاده کنید .

جهت خرید پکیج های بوتان کلیک کنید 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *