مقالات, مقالات مربوط به استخر و جکوزی

روکش استخر

روکش استخر

روکش استخر

همان طور که از نام روکش استخر مشخص است ، کاربرد این محصول برای پوشاندن سطح استخر به منظور حفاظت از آب استخر و حوادث احتمالی مانند سقوط افراد یا اجسام در آب به کار می رود . روکش هایی که برای پوشاندن روی استخر به کار می روند باید دارای یک سری ویژگی های خاصی مانند عایق نور و دما باشند و مانع از نفوذ رطوبت و خروج به آن به بیرون شوند .

روکش های استخر می توانند از جنس شفاف و مات ، تیره و تار و روشن باشند . روکش هایی که برای پوشاندن روی استخر به کار می رود باید دارای یک سری ویژگی های خاصی مانند عایق نور و دما باشند و مانع از نفوذ رطوبت و خروج به بیرون شوند .

انواع روکش های استخر

 • مدلی از روکش به صورت سقف عمل می کنند و ثابت هستند و بیش تر در استخرهایی کاربرد دارند که خانه ها و ساختمان های دیگر بر آنها مشرف است . سقف ثابت استخر از ورقه هایی از جنس پلی کربنات و یا نورگیرهای حبابی ساخته می شود . پوشش های ثابت به خاطر مصالحی که در آن ها به کار رفته است ، در برابر حرارت و صدا عایق خوبی هستند . سقف های متحرک استخر هم برای استفاده های فصلی به کار می رود .
 • روکش یا سقف استخر حبابی به منظور افزایش استفاده از نور طبیعی در محیط های داخلی مورد استفاده قرار می گیرد و از جنس فایبر گلاس است و از مقاومت بالایی برخوردار است .
 • روکش های حباب دار یا پلی اتیلن
 • روکش PVC

اما موضوع این مقاله ای که در نظر گرفته شده است در رابطه با روکش های حباب دار یا پلی اتیلن و روکش PVC است .

روکش ثابت استخر

روکش های حباب دار یا پلی اتیلن

روکش های حباب دار به روکش خورشیدی هم معروف است . این روکش ها ، انرژی خورشید را جذب کرده و آن را مستقیما به آب استخر منتقل می کند تا آب گرم بماند بدون امکان اینکه آب تبخیر شود . این مدل روکش در تمامی فصول قابل استفاده است و از ماده ترمو پلاستیکی ، بسیار انعطاف پذیر و مقاوم در برابر رطوبت ، اشعه ی فرابنفش خورشید ، فرسایش و بسیاری از مواد شیمیایی است . از ویژگی مهم این روکش حباب های آن است که باعث می شود به خوبی روی آب شناوربماند .

روکش حباب دار به همراه جمع کننده ی دستی

روکش های PVC 

روکش های PVC را به نام روکش ایمنی یا روکش زمستانی هم می شناسند . از ویژگی های مهم این روکش ها این است که بسیاز مستحکم بوده و وزن قابل توجهی را تحمل می کنند . این روکش های استخر با ماندگاری طولانی ، در تمام طول سال در برابر شرایط جوی نا مساعد مورد استفاده قرار می گیرد .

روکش PVC استخر

مزایای استفاده از روکش استخر

 1. تثبیت دمای آب : پوشاندن استخر از هدر رفتن انرژی گرمایی در مواقعی که هوا سرد می شود تا حد قابل توجهی جلوگیری می کند . این موضوع برای کسانی که می خواهند در استخر روباز شنا کنند ، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .
 2. کاهش تبخیر آب استخر : استخرهای شنا به طرق مختلف انرژی خود را از دست می دهند ، اما تبخیر ، بزرگترین منبع اتلاف انرژی است . با استفاده از روکش استخر عمل تبخیر کاهش می یابد . مزیت کاهش تبخیر آب استخر ، می تواند در مناطقی که با کم آبی مواجه هستند، بسیار مفید باشد .
 3. تثبیت میزان غلظت مواد شیمیایی در آب : استفاده ی مکرر و بیش از اندازه مواد ضدعفونی مانند قرص کلر و پودر کلر باعث بروز مشکلات پوستی و تنفسی می شود . غلظت مواد شیمیایی در آب بستگی به کنترل تابش نور اشعه ی فرابنفش یا UV به استخر دارد ، روکش های استخر تا حد زیادی جلوی این کار را می گیرند .
 4. پاکیزگی آب : روکش‌های استخر از ورود آلودگی‌هایی مانند گرد و غبار ، برگ درخت ، حشرات و غیره به آب جلوگیری می‌کنند؛ بنابراین ، باعث افزایش کیفیت و بهداشت آب می‌شوند. این روکش‌ها همچنین از رشد جلبک‌ها و میکرو ارگانیسم‌های نامطلوب در آب جلوگیری می کند . با دور نگه داشتن کثیفی و سایر زباله ها از استخر ، زمان تمیز کردن را کاهش دهید .
 5. افزایش ایمنی : روکش های با جنس فایبر گلاس توانایی تحمل بار را داشته و حتی می توانند در صورت نصب صحیح، از افتادن افراد و یا کودکان به داخل استخر نیز جلوگیری کنند .
 6. کاهش نیاز به تعمیرات : در نتیجه  5 مورد ذکر شده تجهیزات ، دیواره و کف استخر سالم می مانند و مدت زمان بیشتری عمر می کنند . تعمیر استخرها معمولاً پردردسر و گاهی نیازمند تخلیه آب استخر بصورت کامل است که اصلاٌ تجربه خوشایندی نیست !
 7. صرفه جویی در هزینه  : زمانی که هر 6 مورد بالا به طور صحیح و منظم کنترل شود ، در تمامی هزینه های مربوط به استخر اعم از قبض آب محل سکونت ، مواد شیمیایی و ضد عفونی ، تجهیزات جانبی و غیره صرفه جویی می شود و کاهش می یابد .

جمع کننده های دستی و اتوماتیک

دستگاه های جمع کننده ثابت فلزی : در عرض استخر به صورت ثابت نصب شده و به وسیله دسته روکش را به دور خود جمع می کند و جنس آن ضد زنگ است .

دستگاه جمع کننده متحرک آلومینیومی : دستگاه آلومینیومی چرخ دار که قابلیت جا به جایی دارد ، و باز هم در عرض استخر است .

دستگاه جمع کننده متحرک فلزی ضدزنگ : مانند دستگاه جمع کننده فلزی است اما چرخ دار است .

دستگاه جمع کننده به همراه سکو نشیمن : به همراه سکوی چوبی است که دستگاه را  مخفی می کند و جلوه ی زیباتری در کنار استخر دارد .

دستگاه های جمع کننده روکش به صورت اتوماتیک : کلیه ی دستگاه های جمع کننده ی اتوماتیک توسط قرقره ی فلزی کار می کند . این قرقره ها هم در جمع کننده های نیمه اتوماتیک به صورت فققط جمع کننده یا اتوماتیک که هم جمع کند و هم باز کند و با استفاده از دستگاه ریموت کنترل می توان برای باز و جمع نمودن روکش اقدام نمود .

چون وزن روکش های استخر زیاد است و جمع و باز کردن آن ها کار سختی است ، برای سهولت در استفاده می توان از جمع کننده های دستی یا اتوماتیک استفاده کرد .

جمع کننده روکش استخر سکوی نشینمن

سخن آخر مقاله روکش استخر

احداث استخر چه عمومی چه خصوصی هزینه های زیادی را به همراه دارد ، به همین دلیل نگهداری و محافظت از استخر مساله ای مهم است . استفاده از روکش استخر خیلی به صرفه است و از خسارت هایی که هزینه ی سنگینی ممکن است روی دستتان بگذارد ، پیشگیری می کند .

 

 

 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *