مقالات, مقالات پمپ و آبرسانی

3 علت اصلی رسوب آب

رسوب آب

محتوای مقاله

3 علت رسوب آب

آب مایه حیات است . این جمله از بچگی در خاطر ما بوده و نسل به نسل بین ما انسان ها چرخیده است . امروزه با توجه به کاربر های زیستی و صنعتی آب ، نقش آن در زندگی و ادامه حیات و اقتصاد ما به شدت پر رنگ است . نکته قابل توجه در این زمینه بی دردسر نبودن مایه حیات یا همان آب است . یکی از پر دردسرترین ویژگی های آب رسوبات آن می باشد . رسوب آب در تاسیسات صنعتی و اکثر تاسیسات ساختمانی مانند لوله و اتصالات ، بویلر های گرمایشی ، چیلر ها و تجهیزات استخری از جمله مشکل زا ترین خواص آب است .

هزینه های زیاد برای جبران خسارت وارده از طریق رسوب آب ، شرکت های متعددی را بر آن داشته است که با رسوب آب مقابله و راه های داشتن آب بدون رسوب یا با رسوب کم را در دستور کار قرار دهند . در این مقاله سعی بر آن شده است که ابتدا عوامل ایجاد کننده رسوب آب را به طور دقیق بررسی کنیم و در نهایت به برخی راهکار های رهایی از رسوبات آب بپردازیم . با گرم لوکس همراه باشید .

 

رسوب آب

رسوب آب چیست ؟

به مواد ته نشین شده در زیر آب که عموما جامد سفید

 رنگ هستند ، رسوب آب گفته می شود . یا به عبارت دیگر به مواد معدنی به‌ جا مانده از جریان آب روی سطوح مختلف، رسوب آب می‌گویند. این مواد معدنی عمدتا از کلسیم و منیزیم تشکیل شده‌است در نتیجه رنگ سفید و زردی اکثرا دارند .

دلایل رسوب آب

با توجه به خواص شیمیایی آب از جمله خاصیت محلول پذیری به شدت بالای آن در یک نمونه آب بیش از 100 عنصر طبیعی میتوان یافت . در نتیچه پس از گذشت زمان روی سطحی که آب قرار دارد املاح موجود در آب که جرم بیشتری نسبت که املاح دیگر دارند ته نشین شده و ماده جامدی به  نام رسوب را تولید میکنند .

زمانی که آب به عنوان سیال حرارتی مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل شوک دما و تاثیر گرما روی آن، املاح و مواد معدنی آن جدا می شود و روی سطوح می نشیند. بدین صورت رسوب آب ایجاد می شود. البته باید گفت که رسوب گذاری به اندازه سختی آب نیز مرتبط است. موادی نظیر ترکیبات شیمیایی زیر:

  • سدیم کربنات
  • کلسیم سولفات
  • منیزیم سولفات

در واقع علت رسوب آب در لوله تبخیر رسوبات جمع شده در لوله کشی 

ساختمان و افزایش غلظت این مواد در آب جریان یافته در این لوله‌هاست. نشانه‌های وجود رسوب در لوله مشاهده شوره‌های نشسته در سطح لوله‌های آب گرم و محل اتصالات آنهاست. برهمین‌اساس به آبی که دارای مقادیر زیادی از عناصر و ترکیبات بالا باشد، آب سخت گفته میشود . هرچه مقدار عناصر گفته‌شده بیش‌تر باشد، درجه سختی آب بالاتر است و در نتبجه رسوب آب بیشتر و خسارات بهداشتی و مالی آن نیز بیشتر میشود . شما عزیزان برای دریافت اطلاعات بیشتر راجب به سختی آب و آب سخت می توانید مقاله ی زیر را مطالعه نمایید .

 

رسوب آب در لوله و تاسیسات

اثرات مخرب رسوب آب

به صورت خلاصه تاثیرات مخرب رسوبات آب به شرح زیر است :

  1. کم شدن میزان انتقال حرارتی
  2. خوردگی مقاطع لوله و اتصالات
  3. کاهش کیفیت آب مصرفی
  4. اتلاف سوخت
  5. گرفتگی لوله و معابر گذر آب

راه حل خلاصی از رسوب آب

رهایی از رسوب آب بوسیله سختی گیر رزینی

روش های مختلفی برای رهایی از رسوب آب وجود دارد . بر اساس جمله معروف پیشگری بهتر از درمان است باید توجه کرد که از ابتدای احداث لوله کشی ها به فکر رهایی از رسوب آب باشیم در نتیجه بهترین و موثر راه حل خلاصی از رسوب آب در لوله ها و تاسیسات استفاده از دستگاهی است که سختی آب را کاهش دهد . شما با مطالعه مقاله زیر مطالب کاربردی را در این زمینه بدست می آورید .

همانطور که در مقاله بالا ذکر شد ، آب سخت مشکل 85% درصد منابع آب کل دنیا می باشد . اگر چه آب سخت مشکلی برای سلامتی افراد ندارد ، اما می تواند تجهیزات خانه شما را خراب کند و بر روی لوله ها ، وسایل گرمایشی و مصرف کننده آب تاثیر می گذارد . شما می توانید با استفاده از یک نرم کننده و سختی گیر آب درجه یک تمام مشکلات مربوط به سختی آب را بر طرف کنید و از رسوب آب خلاص شوید . برای اطاع از ظرفیت های سختی گیر های زرینی به لینک زیر مراجعه کنید .

رهایی از رسوب آب بوسیله اسید شویی

زمانی که کار از کار گذشته و رسوب آب در لوله و تجهیزات شما ایجاد شده است یکی از مناسب ترین راهکار های رهایی از رسوب آب استفاده اسید هایی است که قابلیت رسوب زدایی را دارند و با توجه به جنس اتصالات شما  میزان اسیدی بودن محلول مشخص میگردد . توجه داشته باشید که برای استفاده از اسید های ضد رسوب آب حتما با کارشناس مربوطه مشاوره نمایید با از خسارات احتمالی جلوگیری شود .

رهایی از رسوب آب بوسیله پالس الکتریکی

زمانی که کار از کار گذشته و رسوب آب در لوله و تجهیزات شما ایجاد شده است یکی دیگر از مناسب ترین راهکار های رهایی از رسوب آب سیستم پالس الکتریکی یا Impulse Technology است که یکی از مدرن ترین و موثر ترین روش‌های رفع رسوب در لوله‌های ساختمانی است. دستگاه پالس الکتریکی را می توان بر روی انواع لوله‌های انتقال آب اجرا و از پالس‌های الکتریکی ایجاد شده توسط این دستگاه برای پودر شدن رسوبات و عبور آنها از مسیر لوله استفاده کرد.

 

رهایی از رسوب آب بوسیله پالس الکتریکی

 

توجه کنید 2 روش آخر ذکر شده زمانی مناسب است که رسوبات ایجاد شده است . در نتبجه شما بعد از رهایی از رسوبات دوباره بعد از مدتی در لوله ها و  تاسیسات شما رسوب ایجاد میگردد . در واقع یک راه برای خلاصی از رسوب آب موجود است و آن استفاده از سختی گیر رزینی است . شما عزیزان برای پاسخ به سوالات خود و آگاهی از ظرفیت استاندارد سختی گیر زرینی میتوانید با ما تماس بگیرید از طریق کارشناسان خبره گرم لوکس آگاهی لازم را دریافت نمایید .

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *