مقالات, مقالات مربوط به استخر و جکوزی

اصول نگهداری از استخر و جکوزی

اصول نگهداری از استخر

اگر می خواهید استخری با آب همیشه تمیز و بهداشتی داشته باشید ، باید به طور مناسب ، اصولی و منظم از آن نگهداری کنید و اصول نگهداری از استخر و جکوزی را بدانید . شما عزیزان می توانید به راحتی با رعایت اصول نگهداری از استخر و جکوزی آبی به شفافی کریستال داشته باشید . هنگامی که صحبت از اصول نگهداری از استخر و جکوزی می شود ، به سه فعالیت اصلی حفظ گردش آب استخر و جکوزی ، تمیزکاری فیزیکی آب و محیط استخر و حفظ تعادل شیمیایی آب می رسیم . در ادامه ی مقاله پیش رو به بررسی هر کدام از بخش ها به شکل دسته بندی شده و سپس به توضیح بیشتر و دقیق هر بخش می پردازیم . با گرم لوکس همراه باشید . 

اصول نگه داری از استخر و جکوزی

 • گردش آب استخر و جکوزی

  نگه داری از استخر و جکوزی با گردش آب آغاز می شود . جدا از این موضوع که آب راکد زمینه ساز رشد انواع جلبک ، باکتری و خزه می شود ، برای عبور آب از تجهیزات تصفیه استخری از جمله اسکیمر ، پمپ تصفیه ، فیلتر تصفیه ، جت و … باید گردش آب منظمی داشته باشیم . پمپ تصفیه استخزی آب را از طریق اسکیمر مکش می کند و پس از آن آب از پمپ به فیلتر تصفیه منتقل می شود . فیلتر تصفیه استخر و جکوزی پس گرفتن ذراتی که آب را آلوده می کند ، مجددا از طریق جت ها آب به استخر بر می گرداند . پمپ تصفیه آب استخر و جکوزی حکم قلب سیستم فیلتراسیون را دارد . البته در نظر داشته باشید که ظرفیت پمپ و فیلتر تصفیه آب استخر و جکوزی مستقیما در سرعت و کیفیت فیلتراسیون آب استخر و جکوزی تاثیر گذار است . در صورتی که برای هر کدام از این تجهیزات مشکلی پیش آید ، سرعت گردش آب را کند می کند . برای آن که سیستم تصفیه آب استخر و جکوزی به خوبی توانایی گردش آب را در مدار تصفیه خود داشته باشد ، پیشنهاد می شود موارد زیر بررسی شوند :

 1. پمپ آب تصفیه استخر و جکوزی را به گونه ای انتخاب کنید که با 8 تا 12 ساعت در روز روشن بودن کل فرآیند تصفیه انجام شود . هر چه قدر این فرآیند را بیشتر انجام دهیم ، آب تمیزتری خواهیم داشت و زمان بسیار کم تری را صرف حفظ تعادل شیمیایی آب و جمع آوری خزه ها خواهیم گذاشت . از طرفی هم امکان روشن گذاشتن پمپ تصفیه استخری به شکل ۲۴ ساعته امکان پذیر نیست . به همین منظور دقت کنید که هنگام انتخاب پمپ ، ظرفیت آن به گونه ای باشد که این فرآیند را در ۱۰ الی ۱۲ ساعت انجام دهد . الیته نوعی از پمپ های تصفیه استخری موجود هستند که دور متغیر بوده و قدرت کارکرد آن را می توان با توجه به نیاز سیستم تنظیم کرد .
 2. اگر فشار فیلتر تصفیه استخر و جکوزی 10 تا 15 psi (پوند بر اینچ مربع) باشد ، بالاتر از فشار عادی هست و بهتر است عملیات بکواش و رینس را انجام دهید . فشار بالای سیستم نشان دهنده پر شدن مخزن فیلتر از ذرات آلوده و پر شدن آب کثیف در آن می باشد . در عملیات بک واش حرکت آب در فیلتراسیون استخر در جهت عکس انجام می شود تا سیلیس ها احیا شوند . عملیات رینس نیز آب های سیاه و آلوده پس از بک واش را از فیلتر خارج می کند . شما عزیزان می توانید با مراجعه به مقاله نحوه کار با فیلتر تصفیه استخر و جکوزی در رابطه با بک واش و رینس اطلاعات بیشتری به دست آورید .
 3. اسکیمر و سبد پمپ تصفیه را هفته ای یک یا دو بار تمیز کنید . تمیز کردن اسکیمر و سبد پمپ علاوه بر افزایش کیفیت آب استخر ، طول عمر پمپ تصفیه استخری را نیز افزایش می دهد و استهلاک آن را به شدت کاهش می دهد . اگر سبد پمپ پر باشد و آن را تمیز نکنیم ، موجب سخت کار کردن پمپ و آسیب دیدن آب بندی آن می شود . کثیف شدن سبد پمپ تصفیه استخر زمینه ساز رشد انواع موجودات آبزی در آن می شود که خود بر سرعت فیلتراسیون تاثیر گذار است . از آن جایی که فرآیند فیلتراسیون استخر و جکوزی با ورود آب به اسکیمر آغاز می شود ، بیشتر ذرات در همان مرحله جذب می شوند . پیشنهاد می شود به شکل دوره ای و منظم آن را تمیز کنید .
 4. جت های ورودی به آب استخر را رو به پایین و به شکلی که گردش آب در استخر به خوبی انجام شود تنظیم کنید . در هنگام تنظیم جت های استخری به سمت پایین در نظر داشته باشید که جریان آب به سمت اسکیمر نباشد . معمولا جت ها را در جهت ساعت ۶ یا ۸ تنظیم می کنند تا علاوه بر برخورد آب با کف استخر ، گردش آب خوبی هم داشته باشیم . هم چنین بهتر است در قسمت هایی از استخر که جریان آب کم است ، مانند نردبان استخر و پله استخر ، جهت جت ها را به سمت این مکان ها تنظیم کنیم تا تمامی نقاط و گوشه های استخر داخل جریان تصفیه قرار گیرند .
 • تمیز کاری استخر و جکوزی

 1. هر روز دیواره ها ، پله ها ، نردبان و جاهایی که گردش آب کمی دارند ، برس بزنید و آشغال های فیزیکی را جمع آوری کنید . برس کشیدن دیوارهای استخر علاوه بر جلوگیری از جلبک گیری ، از لکه شدن و جرم گرفتن نقاط کور استخر مانند نرده ها ، زیر اسکیمر ، گوشه ها و درزها جلوگیری می کند .
 2. سطح آب استخر و جکوزی را روزانه تمیز کنید . شما عزیزان می توانید به راحتی با استفاده از تور یا برگ گیر آشغال های بزرگ را از روی سطح آب جمع آوری کنید و از ته نشین شدن آن ها و ایجاد لکه و کثیفی جلوگیری کنید .
 3. تمامی سطوح رو یکبار در هفته جارو استخری بکشید و یا از یک جارو استخری رباتی استفاده کنید . نحوه عملکرد جاروی استخر به شکل مکش آب از استخر انجام می شود و یکی از اصلی ترین تجهیزات اصول نگهداری از استخر و جکوزی محسوب می شود . جاروی استخری از یک پمپ ، سرجارو و شلنگ تشکیل می شود . آب را از استخر مکش می کند و سپس وارد اسکیمر می شود . اسکیمر آب را به پمپ تصفیه منتقل می کند و پس از عبور از فیلتر تصفیه مجددا به استخر برمی گردد . مهم ترین نکته تمیزکاری استخر و جکوزی تناوب و نظم در انجام دادن فعالیت های مربوطه است .

اصول نگهداری استخر

 • بالانس شیمیایی آب استخر و جکوزی

 1. یک یا دو بار در هفته وضعیت شیمیایی آب رو تست کنید .
 2. ph و خاصیت آلکالینی را بالانس کنید .
 3. استریل کننده ها را در سطح معینی نگه دارید .
 4. دو هفته یک بار به آب استخر و جکوزی شوک شیمیایی دهید .

تا به این جای مقاله به طور خلاصه اصول نگهداری از استخر و جکوزی را بررسی کردیم و به این دانش رسیدیم که برای داشتن استخری با آب شفاف ، آب باید در حرکت باشد و فیلتر شود . کثیفی های ته نشین شده و نقاط کور تمیز شوند و خاصیت شیمیایی استخر متعادل شود . حالا به توضیحات بیشتری در رابطه با هر یک از موارد بالا میپردازیم .

نکاتی در رابطه با تعادل شیمیایی آب استخر و جکوزی 

پیشنهاد می شود هر هفته وصعیت شیمیایی آب استخر و جکوزی خود را چک کنید . برای آسان شدن کار تست از کیت ها تست استخری استفاده کنید که به شکل مشخص نشان دهد که چه مواد شیمیایی باید به آب اضافه کنید تا تعادل شیمیایی را حفظ شود . تمامی این عوامل می تواند بر PH آب استخر و جکوزی تاثیرگذار باشد . بازه PH عامل مهمی در استخر و جکوزی هست چون تغییراتش می تواند باعث مشکلات متنوعی شود و خوردگی تجهیزات و رشد خزه ها و باکتری ها و … را به دنبال خواهد داشت . در ادامه به برخی از مسائل مربوط به تعادل شیمیایی آب استخر و جکوزی خواهیم پرداخت .

 • سختی آب ناشی از کلسیم
  بالانس بودن مقدار کلسیم در آب برای سختی مناسب آب بسیار مهم است و مقدار آن باید حدود 200 تا 400 ppm باشد . بالا یا پایین بودن کلسیم در آب هر دو مشکلاتی را به وجود می آورند . هنگامی که سطح کلسیم در آب خیلی پایین باشد ، می تواند به بندکشی استخر صدمه وارد کند . چون سیمان موجود در بند کشی کلسیم دارد و اگر مقدار کلسیم آب از حدی کمتر باشد ، کلسیم سیمان در آب حل می شود . علاوه بر بندکشی استخر می تواند به پلاستیک های vinyl هم صدمه وارد کند . اگر هم سطح کلسیم در آب از مقدار نرمال بالاتر باشد ، رسوبات کلسیمی سختی در محیط استخر تشکیل می شود .
 • خاصیت آلکالینی و قلیایی آب استخر و جکوزی 
  رنج مناسب آلکالینی آب استخر و جکوزی بین 120 تا 150 ppm هست . اگر خاصیت قلیایی آب پایین تر از این مقدار باشد ، ph استخر می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد و سطوح استخرتان را مستعد لکه دارشدن کند . اگر خاصیت قلیایی آب بالا باشد ، آب استخر و جکوزی ممکن است کدر شود .
 • کلر
  کلر معروق ترین عنصر گندزدایی به شمار می آید و در استخر و جکوزی معمولا به شکل قرص استفاده می شود . کلر باعث از بین رفتن باکتری ها و استریل کردن آب استخر و جکوزی می شود . بهتره سطح کلر در آب را ثابت نگه دارید تا استخرتون همیشه پاک و تمیز بماند .
 • فسفات
  اگر آب استخرتان سبز یا کدر شده است ، ممکن سطح فسفات آب بالا رفته باشد . بالا بودن فسفات در آب استخر را مستعد خزه می کند و حفظ تعادل شیمیایی آب را سخت خواهد کرد .

اصول نگهداری از استخر و جکوزی

در ادامه رنج ها و بازه های مناسب برای استریل کننده های مختلف آب استخر و جکوزی بیان می شود :

 • کلر : 1 تا 3 ppm  ( مقدار کلر بیش تر از بازه باشد بهتر است و از رشد خزه هم جلوگیری می کند . )
 • برم : 3 تا 5 ppm
 • بیگوایند : 30 تا 50 ppm
شوک دادن به استخر

علاوه بر حفظ تعادل شیمیایی آب ، شوک دادن به استخر هر هفته یا هر دو هفته بسیار سودمند است . منظور از شوک دادن یعنی آب استخر و جکوزی را از ماده استریل کننده اشباع کنیم تا هر باکتری و آلودگی و ماده ارگانیکی از بین برود . در حالت کلی هر چقدر بیشتر از استخر استفاده کنیم ، بیشتر نیاز به شوک دادن داریم . بعد از طوفان های شدید ، ورود غیر منتظره یک آلاینده و در صورت مشاهده رشد خزه هم مسائلی هستند که بعد از آن استخر نیاز به شوک شیمیایی دارد . در صورتی که به اطلاعات بیشتری در رابطه با نحوه شوک دادن به استخر می توانید وارد لینک شده و اطلاعات مورد نیازتان را به دست آورید .

شرکت گرم لوکس تامین کننده کلیه تجهیزات و لوازم استخر و جکوزی به همراه مشاوره در رابطه با انتخاب محصولات مناسب شما می باشد . شما عزیزان می توانید با مراجعه به بخش محصولات استخر و جکوزی گرم لوکس اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست آورید .

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *